Sports

Αρης – ΠΑΟΚ 2-3: «Ασπρόμαυρο» πέρασμα από την Μίκρα!

Το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Volley League γυναικών έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Άρη στην Μίκρα με 2-3.

Ο ΠΑΟΚ, έχοντας να διαχειριστεί τις απουσίες των Βεργίδου, Πολυνοπούλου και Κάφρεϊ, δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, καθώς είδε τον Άρη δύο φορές να ισοφαρίζει στα σετ και τη νίκη να κρίνεται στο πέμπτο και τελευταίο σετ.

Οι «ασπρόμαυρες» προηγήθηκαν με 0-1 κατακτώντας το πρώτο σετ με 22-25, προηγήθηκαν στο δεύτερο σετ, 5-10, ωστόσο οι γηπεδούχες μείωσαν 9-11 και παρότι ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τελική ευθεία, 19-22, ο Άρης πήρε το σετ με 26-24, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες του Μάρκο Φενόλιο κυριάρχησαν και το κατέκτησαν πολύ εύκολα με 10-25 κάνοντας το 1-2, όμως διαφορετική ήταν η εικόνα του τέταρτου σετ με τον Άρη να κάνει με 25-21 το 2-2.

«Ασπρόμαυρη» υπεροχή στο τάι-μπρέικ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα, έχοντας καλή λειτουργία στο μπλοκ και τελειωμένες… μπάλες στην επίθεση από Κρολ και Μπλάνκο, 4-8. Μετά την αλλαγή του τερέν, μπορεί οι γηπεδούχες να έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας στους δύο πόντους, 6-8, ωστόσο με ψυχραιμία και ωριμότητα ο ΠΑΟΚ κρατούσε τις αντίπαλες σε απόσταση… ασφαλείας, 9-12. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, ο ΠΑΟΚ με Κρολ πήρε το πρώτο του ματς μπολ, 10-14, κατακτώντας στη συνέχεια το πέμπτο σετ με 11-15, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά.

Το Game 2 της προημιτελικής φάσης απέναντι στον Άρη, είναι προγραμματισμένο για την Μ. Τετάρτη 12 Απριλίου και ώρα 19:00, στο PAOK Sports Arena.