Ζωντάνεψαν ουρακοτάγκοι και μαϊμούδες! Οργια σε Τρίπολη και Νέα Φιλαδέλφεια!

To ελληνικό ποδόσφαιρο γύρισε 40 χρόνια πίσω, με το «έτσι θέλω» των Ελλήνων διαιτητών προς χάρη του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ. Η 6η αγωνιστική της Super League μπορεί να μείνει στην ιστορία ως αυτή που γύρισε το ελληνικό ποδόσφαιρο σε σκοτεινές εποχές που κανείς δεν θέλει να θυμάται…

Στην Τρίπολη Ευαγγέλου και Κουμπαράκης (VAR) αποφάσισαν να κόψουν όποια ελπίδα είχε ο Αστέρας για ισοφάριση κόντρα στον Παναθηναϊκό, δίνοντας πέναλτι… ουρακοτάγκο στους «πράσινους», καθώς ο Τζούρισιτς ανατράπηκε εκτός περιοχής. Νωρίτερα ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων για χέρι και το 0-1 των φιλοξενούμενων προήλθε από ανύπαρκτο φάουλ.

Απίστευτα πράγματα έγιναν και στη Νέα Φιλαδέλφεια, με το VAR να ψάχνει με τις ώρες τρόπο να ακυρώσει γκολ του Ατρόμητου για την ισοφάριση, και τελικά αυτό να ακυρώνεται ως οφσάιντ, παρότι ο ποδοσφαιριστής του φαίνεται να καλύπτεται από δύο, και οι γραμμές δεν δείχνουν… τίποτα!

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) έτρεμε στην ιδέα νέας εντός έδρας απώλειας βαθμών για την ΑΕΚ. Πριν από το δεύτερο πέναλτι που έδωσε υπέρ της στο… 120’ υπάρχει χέρι του Ζίνι που δεν σφυρίζεται, ούτε φυσικά το βλέπουν στο VAR.

Ο τρόμος του Παπαδόπουλου φαίνεται ξεκάθαρα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όταν αντί να καταλογίσει φάουλ υπέρ του Ατρόμητου έξω από την περιοχή, σφυρίζει άρον-άρον τη λήξη του αγώνα, ώστε να μη γίνει κανένα… λάθος και δεν κερδίσει η ΑΕΚ το ματς.

Ο προπονητής του Ατρομήτου, Κρις Κόουλμαν στις δηλώσεις του στάθηκε στη διαιτησία του αγώνα με την ΑΕΚ. «Με αυτόν τον διαιτητή να παίζαμε μέχρι το πρωί δεν θα παίρναμε κάτι. Παίζαμε κόντρα σε μία εξαιρετική ομάδα, τους πρωταθλητές, εξαιρετική ατμόσφαιρα αλλά θέλαμε δικαιοσύνη», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Για την ιστορία ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Τρίπολη επικρατώντας 1-4 του Αστέρα και η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 τον Ατρόμητο.