Βαριά παράδοση επιτυχιών για τον Άρη κόντρα στον ΟΦΗ

Ο Άρης υποδέχεται την Κυριακή (20:30) τον ΟΦΗ στο Κλεάνθης Βικελίδης και αυτό θα είναι το 43ο ματς σε επίπεδο πρωταθλήματος Α’ Εθνικής και Super League με γηπεδούχο τον Άρη.

Ψάχνει την 30ή νίκη

Στα 42 που έχουν διεξαχθεί από το 1968 και μετά όταν και ο Άρης συμμετείχε στην κορυφαία κατηγορία, ο Άρης έχει κατακτήσει 29 νίκες και ψάχνει την 30η για να τις κάνει στρόγγυλες, οκτώ αγώνες έληξαν ισόπαλοι, ενώ ο ΟΦΗ μετράει μόλις πέντε νίκες. Από τους 42 αγώνες, οι 38 έγιναν στο Κλεάνθης Βικελίδης, ένας έγινε στο Καυτανζόγλειο, ένας στον Βόλο και ένας στο Γήπεδο του Μακεδονικού.

Οκτώ σερί εντός έδρας νίκες

Η πιο μεγάλη νίκη του Άρη επί του ΟΦΗ είναι το 5-0 την περίοδο 1978-79 τη χρονιά που ο Άρης κατέγραψε 17 νίκες σε 17 αγώνες εντός έδρας με τον Αποστόλ Τσατσέφσκι στον πάγκο του.  Από το 1968 μέχρι και την περίοδο 1980-81, ο Άρης κατέγραψε 8 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες, ρεκόρ που έσπασε τον Μάιο του 82, όταν οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3.