Το «ασπρόμαυρο» 13αρι των σκόρερ και ο επιθετικός πλουραρισμός του φετινού ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την πιο ευρεία νίκη του στη φετινή σεζόν με το 5-0 επί του Πανσερραϊκού και το παράδοξο είναι ότι το κατάφερε χωρίς τον Άντριγια Ζίβκοβιτς τον πρώτο του και με διαφορά σκόρερ του μέχρι τώρα.

Ο Ράφα Σοάρες έγινε ο 13ος ποδοσφαιριστής που σκοράρει για τον ΠΑΟΚ την τρέχουσα σεζόν βρίσκοντας για πρώτη φορά το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα με την «ασπρόμαυρη» φανέλα.

Η απουσία του τραυματία Μπάμπα Ράχμαν έφερε σε πρώτο πλάνο τον Ράφα Σοάρες, με τον Πορτογάλο αριστερό μπακ ύστερα από 41 εμφανίσεις και 3.334 λεπτά κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ με την «ασπρόμαυρη» φανέλα σκοράροντας στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πανσερραϊκό (5-0).

Ο γεννημένος το Μάιο του 1995 στο Μάρκο ντε Καναβένσες στα βόρεια της Πορτογαλίας, μέλος των τρομερών ακαδημιών της Πόρτο, δεν φημίζεται για την ικανότητά του να «βρίσκει δίχτυα», έχει σχεδόν τριπλάσιες ασίστ (45) από γκολ (17) στην καριέρα του.

Στον αγώνα με τους Σερραίους ο Δικέφαλος επιβεβαίωσε με τον πιο εμφαντικό τρόπο τον πλουραλισμό της επιθετικής του λειτουργίας, πετυχαίνοντας 5 γκολ, χωρίς να χριστεί σκόρερ κάποιος από τους τρεις φορ που χρησιμοποίησε ο Ραζβάν Λουτσέσκου (Μπράντον Τόμας, Αλί Σαμάτα και Στέφανος Τζίμας).

Η μεσοεπιθετική γραμμή του Δικεφάλου συνεχίζει να είναι η πλέον παραγωγική σε γκολ αλλά και ασίστ κάτι που επίσης επιβεβαιώθηκε στο χθεσινό παιχνίδι με τα 2 γκολ του Τόμας Μουργκ από ισάριθμες ασίστ του Τάισον.

Η Λίγκα έχρισε σκόρερ και τον Κίριλ Ντεσπόντοφ στο 4ο γκολ του ΠΑΟΚ, το οποίο ωστόσο μοιάζει να είναι περισσότερο αυτογκολ του τερματόφυλακα του Πανσερραϊκού.

Ο ΠΑΟΚ σκοράρει περισσότερα από 2,2 γκολ σε κάθε παιχνίδι του ενώ μέχρι τώρα έχει 19 γκολ παθητικό. Το θέμα για την ομάδα του Λουτσέσκου είναι ότι από αυτά τα 17 τα έχει δεχθεί σε ισάριθμα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Conference League ενώ είχε δεχθεί μόλις 2 στους έξι αγώνες που έδωσε το καλοκαίρι στα προκριματικά της διοργάνωσης.