Football

To 45λεπτο… φωτιά του ΠΑΟΚ με 15 τελικές από 10 διαφορετικούς παίκτες! (vids)

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ευρωπαϊκό «ταξίδι» στους ομίλους του UEFA Conference League με το… δεξί , καθώς επικράτησε 3-2 της Ελσίνκι και με το «καλημέρα» βρέθηκε στη θέση του οδηγού του γκρουπ, που απαρτίζουν ακόμη Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και Αμπερντίν (στο μεταξύ τους παιχνίδι η γερμανική ομάδα κέρδισε 2-1).

Η νίκη του «Δικέφαλου» στη Φινλανδία αποκτά μεγαλύτερη αξία επειδή ήρθε με ανατροπή, καθώς η ανάπαυλα τον βρήκε πίσω στο σκορ με 1-0 και έτσι έδειξε (και) «χαρακτήρα» αφού «γύρισε» το ματς.

Τα όσα έκαναν οι ποδοσφαιριστές του Ραζβάν Λουτσέσκου στο δεύτερο μισό του «Venue Bolt Arena»  κατατάσσουν το συγκεκριμένο 45λεπτο ως ένα από τα κορυφαία της εκτός συνόρων παρουσία τους, τουλάχιστον σε ότι αφορά τα τελευταία χρόνια. Εδειξε «καταιγιστικός» και το απόλυτο «αφεντικό» μέσα στο γήπεδο, κάτι που άλλωστε αποτυπώθηκε στον φωτεινό πίνακα.

*Το βασικότερο ήταν πως σημείωσε τρία γκολ και «γύρισε» το ματς από το 1-0 που ήταν πίσω στο σκορ. Το προφανές δηλαδή. Ετσι ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Conference League. Μάλιστα ως bonus λεπτομέρεια είναι το εύρημα πως «μέτρησε» ισάριθμους διαφορετικούς σκόρερ (Κουλιεράκης 55′, Ντεσπόντοφ 81′, Τόμας 90’+4′), κάτι που δείχνει πλουραλισμό.

*Εβγαλε 15 τελικές, αριθμός τρομακτικά μεγάλος για τα 54′ που κράτησε, μαζί με τις καθυστερήσεις, το δεύτερο ημίχρονο. Βέβαια τα συγκεκριμένα λεπτά δεν ήταν «καθαρός» χρόνος αφού υπήρχαν αρκετές διακοπές, αλλά δεν μπορεί να υπολογιστεί κατά 100% το ακριβές διάστημα που παίζονταν η μπάλα και ήταν «ζωντανή». Η ουσία όμως είναι πως ακόμη και έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε κατά μέσο όρο μία τελική κάθε περίπου 3,5′ που σε απλά ελληνικά δύναται να ειπωθεί πως αντιστοιχούν σε κάθε… κατεβασιά του.

*Εξ’ αυτών οι τρεις κατέληξαν στα δίχτυα και ακόμη έξι ήταν on target, χωρίς στις προαναφερθείσες εννέα να υπολογίζεται το δοκάρι του Εκόνγκ που λογίζεται για off target!.

*Υπήρχαν «στιγμές» που… έπνιγε την Ελσίνκι και είναι χαρακτηριστικό πως παρατηρήθηκαν διαστήματα όπου «σφυροκοπούσε» την εστία της. Για παράδειγμα από το 46′:11” και ένα κοντινό σουτ του Ντεσπόντοφ που απέκρουσε με υπερένταση ο Εστ, ως το 48′:26” που ο γκολκίπερ των γηπεδούχων είπε με δυσκολία «όχι» στον Σβαμπ και την κεφαλιά που έκανε βρήκε τέσσερις τελικές. Σε μόλις 135 δευτερόλεπτα. Εκ των τεσσάρων μάλιστα οι τρεις ήταν «καθαρές» φάσεις, αφού εκτός των παραπάνω δύο υπάρχει ενδιάμεσα και η κεφαλιά του Εκόνγκ που σταμάτησε στο δοκάρι.

CONFERENCE LEAGUE 2023-2024 / ΕΛΣΙΝΚΙ – ΠΑΟΚ

*Από τις 15 τελικές οι 12 ήταν πολύ καλές ευκαιρίες! Δεν είναι υπερβολή αυτό, αφού μόνο μία κεφαλιά του Κουλιεράκη και δύο σουτ του Κωνσταντέλια δεν έβαλαν «δύσκολα» στην αντίπαλη άμυνα. Ετσι «εξηγούνται» άλλωστε και τα τρία γκολ που σημείωσε.

*Η άνεση με την οποία έφτανε στα αντίπαλα καρέ και συνάμα ο πολύ καλός τρόπος που άπλωνε το παιχνίδι του αποτυπώνεται στο ότι οι 12 εκ των 15 τελικών βγήκαν από τα περίπου 18 μέτρα και κάτω. Δηλαδή μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Ελσίνκι, την οποία ο ΠΑΟΚ «γέμιζε» συνεχώς με παίκτες.

*Ως συνέχεια του παραπάνω δύναται να χαρακτηριστεί το εύρημα πως απείλησε με 10 διαφορετικούς ποδοσφαιριστές και όχι τρεις-τέσσερις άντε «βαριά» πέντε. Ακόμη μία απόδειξη του επιθετικού πλουραλισμού που τον διέκρινε. Ο Ντεσπόντοφ είχε τρεις τελικές (ένα γκολ), οι Κουλιεράκης, Σβαμπ, Κωνσταντέλιας από δύο (ο Ελληνας στόπερ ισοφάρισε) και μία έβγαλαν οι Τόμας (σκόραρε), Βιεϊρίνια, Εκόνγκ, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Αν. Ζίβκοβιτς.

*Εκτός των άλλων «κυριάρχησε» στα στατικά και «κέρδισε» πολλές «μονομαχίες» στα αντίπαλα καρέ. Ετσι άλλωστε ισοφάρισε ο Κουλιεράκης, ο Εκόνγκ είχε δοκάρι και ο Σβαμπ είδε στο 49′ τον γκολκίπερ της Ελσίνκι να αποκρούει την πολύ καλή κεφαλιά του. Συνολικά έβγαλε πέντε τελικές από αέρος, όλες σε στημένες μπάλες (!), ενώ ο Ντεσπόντοφ «έφτιαξε» τόσο το γκολ του νεαρού κεντρικού αμυντικού όσο και το δοκάρι του παρτενέρ του στα «μετόπισθεν».

*Στο ίδιο διάστημα δέχθηκε μόλις πέντε τελικές. Οντως μπορεί και να «μιλάγαμε» για άλλο παιχνίδι αν ο Ραντούλοβιτς στο 50′ έκανε το 2-0 στο τρανζίσιον σε μία φάση που είχε δοκάρι, όμως δεν περνά απαρατήρητο το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μετά από ένα σουτ του Σοϊρι στο 66′ που κόντραρε στα σώματα έβγαλαν ξανά τελική στο 90’+9′, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του πρώτου.

*Τα κόρνερ μετά την ανάπαυλα ήταν 6-1 για τον ΠΑΟΚ.