ΠΑΟΚ-Βόλος 3-0: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε…

Εύκολο και ξεκούραστο τρίποντο για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Βόλο (3-0) παρά τις πολλές και πάλι αλλαγές από τον Λουτσέσκου. Οι «ασπρόμαυροι» κυριάρχησαν, έπαιξαν μπαλάρα, έβαλαν τρία γκολ, με τρεις διαφορετικούς παίκτες, είχαν δύο δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Ο Βόλος απείλησε πρώτος (με τον Μαχαίρα στο 5ο λεπτό), ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που κυριάρχησε από το ξεκίνημα του αγώνα στο χορτάρι της Τούμπας, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι», είτε είδαν τον Παπαδόπουλο να λέει «όχι» στις προσπάθειες του Ζίβκοβιτς και του Τάισον, είτε είδαν τα σουτ των Σβαμπ (24’),  Σάστρε (28’) να σταματούν στο δοκάρι και τον Τσιγγάρα να αστοχεί σε κενή εστία!

Τη λύση για την ομάδα του Λουτσέσκου την έδωσε ένας αμυντικός. Ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης είδε την μπάλα να του έρχεται… λουκούμι στο κεφάλι από την εκτέλεση φάουλ του κορυφαίου απόψε  Τάισον και δεν είχε πρόβλημα να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0 (39’).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον ΠΑΟΚ να χτυπάει στο transition και με δημιουργό τον Τάισον να φτάνει στο 2-0 με σκόρερ τον Τόμας Μουργκ.

«Απασφάλισε» και ο Σαμάτα

Ο Άλι Σαμάτα το έψαχνε καιρό αυτό το πρώτο γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Μέχρι και το 54ο λεπτό δεν είχε και πάλι τελική προς την αντίπαλη εστία. Όμως, ο Τανζανός επιθετικός, όχι μόνο σκόραρε στο επόμενο λεπτό, αλλά ήταν αυτός που δημιούργησε από την αρχή τη φάση με την οποία ο «Δικέφαλος» ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. «Σεντρεφορίσιο» γκολ.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε κι άλλα γκολ, ο Λούνα πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή στο σουτ του Ζίβκοβιτς (58’),  ο Τσιγγάρας δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή (64’), με τον Λουτσέσκου να ρίχνει στο ματς τους Κωνσταντέλια, Ντεσπόντοφ και Οζντόεφ, έχοντας στο μυαλό του και το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Αυτός που προσπάθησε περισσότερο για ένα γκολ ήταν ο Κίριλ Ντεσπόντοφ. Ο Βούλγαρος έψαξε τους συμπαίκτες του, αλλά σε τρεις περιπτώσεις (με πιο χαρακτηριστική την ευκαιρία του Τζίμα στο 82’) καμία από τις πάσες «πάρε-βάλε» δεν έγιναν γκολ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Έκονγκ, Κουλιεράκης (77’ Νάσμπεργκ), Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (65’ Οζντόεφ), Ζίβκοβιτς (65’ Ντεσπόντοφ), Μουργκ, Τάισον (65’ Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (81’ Τζίμας).

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Λούνα, Τάχατος, Τσοκάνης (80’ Ασλανίδης), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ, Κόμπα, Κορνέ, Μαχαίρας, Γκαρσία.