ΠΑΟΚ: Το colpo groso της Κ19 επί της ΑΕΚ και η ανατροπή της χρονιάς με Γκιτέρσο

Στο ποδόσφαιρο και τον αθλητισμό γενικότερα, “ποτέ μη λες ποτέ”. Νόμος.

Απόδειξη; Η Κ19 του ΠΑΟΚ έχανε μέχρι το 82ο λεπτό στο ντέρμπι απέναντι στην ΑΕΚ με 1-0. Ήταν φάτσα κάρτα με τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά…

“Ποτέ μη λες ποτέ…”.

Οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να αποδράσει με ένα σπουδαίο διπλό από το Γαλάτσι, χάρη στα δύο γκολ του Γιάννη Γκιτέρσου, ο οποίος ισοφάρισε στο 83′ και στο επόμενο λεπτό, διαμόρφωσε το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό και για πάνω από μια ώρα είχε τον έλεγχο του αγώνα, με σύμμαχο της και τον δυνατό αέρα, που δυσκόλευε πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Στο τέλος, όμως, μίλησε ο Γιάννης Γκιτέρσος. Ο νεαρός διεθνής επιθετικός του ΠΑΟΚ, ισοφάρισε στο 83′, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Τσίκου και στο επόμενο λεπτό, ο Σνάουτσνερ με πολύ όμορφη ενέργεια τον βρήκε σε καίριο σημείο και αυτός, σκόραρε ξανά για το τελικό 1-2.

Για τον ΠΑΟΚ έπαιξαν οι: Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Φίλων, Πασαχίδης, Τσίκος, Αδάμ (67′Αθανασίου), Καλόγηρος, Γκιτέρσος, Γκούμας (67′ Ιμπραήμ), Μάρτος (67′ Σνάουτσνερ) .

* Με τη νίκη αυτή, ο “Δικέφαλος του Βορρά” ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με 21 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ έμεινε μακριά, αφού είναι στην έβδομη θέση με 10 βαθμούς.