ΠΑΟΚ-Σουόνσι 2-0: Λάμψη αστεριών για τις «Ισόβιες Πρωταθλήτριες»!

Οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» του ΠΑΟΚ έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν απέναντι στη Σουόνσι και η άνετη επικράτηση με 2-0 έδωσε το εισιτήριο για την ομάδα του Λευτέρη Κανατά στον τελικό του ομίλου, ένα βήμα πριν από την είσοδο στους Ομίλους του Champions League Γυναικών.

Η Εύα Βλασσόπουλος ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια και εκείνη που άνοιξε το σκορ (1-0) στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο γκολ σε ευρωπαϊκό ντεμπούτο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Η γεννημένη στις 29/01/1999 στο Πόρτλαντ, ομογενής επιθετικός, είναι απόφοιτη του Πανεπιστημίου του Ρέντλαντ, στο οποίο αγωνιζόταν τα τελευταία πέντε χρόνια και σε 62 εμφανίσεις είχε σημειώσει 20 γκολ, επιβεβαίωσε την ικανότητά της στο σκοράρισμα πετυχαίνοντας και το 2-0 για το «Δικέφαλο» στο 69ο λεπτό με κεφαλιά μετά την σέντρα της Μαρίας Μήτκου.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε στην Εύα Βλασσόπουλος το πρώτο επαγγελματικό συμβόλαιο, η οποία ήρθε για πρώτη φορά στην Ευρώπη, έχοντας ως στόχο να «λάμψει» και από το πρώτο επίσημο παιχνίδι κατάφερε να το κάνει με δύο γκολ, αλλά και με την εν γένει παρουσία της σ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» Ελλάδας ήταν απόλυτες κυρίαρχες στο παιχνίδι και έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα τέρματα, πέτυχαν πάντως αυτό που ήθελαν παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του ομίλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Φερεντσβάρος-Ρέιντζερς.

Ο τελικός του ομίλου θα διεξαχθεί το απόγευμα της Κυριακής (21/8) δίνει εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Champions League Γυναικών, που είναι και ο μεγάλος στόχος των «ασπρόμαυρων»!

H σύνθεση του ΠΑΟΚ: Χατζηχαρίστου, Γκούνη (87’ Πέντερσεν), Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου, Γκορνέλα, Βαρδαλή (79’ Μπασούρη), Χαλατσογιάννη, Καλέση, Ακίντα, Βλασσόπουλος.