Football

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 2-1: Πήρε τον πρώτο τελικό η Κ17 (pics)

Ένα γκολ του Μανώλη Τσομπάνη στο πέντε λεπτά πριν από το τέλος και της παράτασης χάρισε στην ομάδα Κ17 του ΠΑΟΚ τη νίκη επί του Ολυμπιακού με 2-1 στον πρώτο τελικό του φετινού πρωταθλήματος υποδομών της Superleague.

Με τη νίκη σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο οι μικροί «ασπρόμαυροι» εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Final Four του πρωταθλήματος στο οποίο θα κριθεί ο φετινός τίτλος του πρωταθλητή.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, απελευθερωμένο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, δυναμισμό και πάθος επί 90 λεπτά. Συν το ημίωρο της παράτασης βέβαια…

Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή στο α’ ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να απειλεί σε αντεπιθέσεις και να χάνει μάλιστα σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί με το σουτ του Σνάουτσνερ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ στο 47′ και από εκείνη τη στιγμή ο Δικέφαλος πήρε τον έλεγχο αποφασισμένος να ισοφαρίσει. Σε μια από τις απειλητικές επισκέψεις του στην αντίπαλη περιοχή, μάλιστα, κέρδισε την αποβολή του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Και στο 86′ έφτασε στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Χατσίδη έπειτα από την σέντρα του Κεσίδη. Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί και να καταφέρνει τελικά να μετουσιώσει σε άλλο ένα γκολ την υπεροχή του. Στο 115′ ο Παπαγεωργίου βρήκε ωραία τον Τσομπάνη κι αυτός πλάσαρε για το τελικό 2-1.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται φυσικά, με την Β’ φάση και δύο ομίλους πλέον.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τσιντσόλης, Τσιότας (57′ Τσομπάνης), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης (98′ Καλιόγλου), Σνάουτσνερ, Κεσίδης, Παπαγεωργίου, Χατσίδης, Καραϊωάννου (72′ Καλαϊτσίδης), Πολιτάκης (106′ Βρύζας).