ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 2-0: Ο Οζντόεφ κράτησε όρθιο «κάστρο» της Τούμπας!

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητο στο… κάστρο της Τούμπας. Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στην έβδομη εντός έδρας νίκη τους σε εννιά ματς, σε Ελλάδα και Ευρώπη, επικρατώντας του Ατρόμητου με 2-0.

Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από τη διακοπή του πρωταθλήματος δίχως να την πατήσει. Εφτασε στην πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα και στρέφει την προσοχή του στη νέα ευρωπαϊκή υποχρέωση το βράδυ της Πέμπτης (26/10) στη Σκωτία κόντρα στην Αμπερντίν.

Το ματς ήταν εξ ορισμού δύσκολο για τους «ασπρόμαυρους», που μετά από διακοπές, συνήθως, δεν έχουν ρυθμό και απέναντι τους είχαν μια ομάδα, που ναι μεν είχε υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο της, αλλά έμοιαζε να έχει ένα σχέδιο και ένα πλάνο.

Ο Τσιντώτας είπε «όχι» στο δυνατό σουτ του Σάστρε (25’), η κεφαλιά του Σαμάτα (35’) απλώς καταγράφηκε ως τελική, με τον ΠΑΟΚ να αυξάνει την πίεση του αναζητώντας το γκολ, που μπορεί να μην ήρθε ούτε στη νέα προσπάθεια του Σάστρε και το σουτ του Ισπανού έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 43ο λεπτό από το κόρνερ του Ντεσπόντοφ, ο ανενόχλητος Οζντόεφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου για το 1-0. Με το πρώτο γκολ του Ρώσου χαφ στο ελληνικό πρωτάθλημα ο «Δικέφαλος» είχε μπει μπροστά στο σκορ λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο.

Με την απόδοσή του από το 25ο λεπτό και μετά, ο «Δικέφαλος» είχε πάρει αυτό που δικαιούταν, ωστόσο το ματς είχε αρκετό δρόμο μπροστά του. Ο Οζντόεφ είχε άλλη άποψη. Στο 51’ ο Ντεσπόντοφ έκανε το γύρισμα με τον Τάισον να κάνει το σουτ, τον Ντε Μποκ να διώχνει πάνω στην γραμμή και τον Ρώσο χαφ με ανάποδο ψαλίδι να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς και να γράφει το 2-0.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (83’ Βιεϊρίνια) Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (76’ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ (69’ Α. Ζίβκοβιτς), Τάισον, Μουργκ (69’ Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (76’ Τόμας).

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης): Τσιντώτας, Τσακμάκης (54’ Γιουπιτάνα), Τζαβέλλας, Ιμερέκοφ, Ντε Μποκ (76’ Αθανασίου), Γκονζάλες (70’ Ερλινμαρκ), Κούντε (70’ Κουέν), Καμαρά, Βέργος (76’ Αντζιελένσκι), Βαλένσια.