ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρ. 3-0: Από τριάρα σε τριάρα ο «Δικέφαλος» με «σεληνιασμένο» Ζίβκοβιτς

Ο ΠΑΟΚ των πολλών αλλαγών δεν έδειξε καθόλου αποσυντονισμένος, μπήκε δυνατά στο χορτάρι της Τούμπας και μέχρι το 60ο λεπτό «καθάρισε» τον Αστέρα Τρίπολης φτάνοντας εύκολα στο 3-0 βάζοντας τους πρώτους τρεις βαθμούς στο σακούλι του πρωταθλήματος.

Ο «Δικέφαλος» έχει τον δικό του τρόπο να φτάνει στο γκολ, τίποτα δεν είναι πλέον τυχαίο, απόψε η πίεση ψηλά του έφερε τρία γκολ και μια εύκολη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης.

Με επτά αλλαγές στην ενδεκάδα ο ΠΑΟΚ

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου με το μυαλό και στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στη Χάρτς που ακολουθεί στο ήδη βεβαρυμένο πρόγραμμα του ΠΑΟΚ αποφάσιοε να πάει σ’ ένα εκτεταμένο rotation με επτά αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, σε σχέση με αυτή κόντρα στη Χάιντουκ,

Πριν από την σέντρα του αγώνα ήταν γνωστό ότι τρεις από τους θεωρητικά βασικούς της ομάδας, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Νάρεϊ, είχαν μείνει εκτός αποστολής, την ίδια στιγμή, που ο εορτάζων Τσιγγάρας (έκλεισε τα 23 του) κι ο Φιλίπε Σοάρες ήταν στη λίστα των τραυματιών. Παράλληλα αποφάσισε να δώσει ανάσες και στον Γιάννη Κωνσταντέλια.

Έτσι στο αρχικό σχήμα του «Δικεφάλου» επέστρεψαν οι Αντρέ Βιεϊρίνια, Γιάννης Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες Τάισον, Μουργκ και Μπράντον Τόμας, ενώ ο Μάγκομεντ Οζντόεφ κατέγραψε την πρώτη συμμετοχή του ως βασικός με την ασπρόμαυρη» φανέλα.

Ο Αστέρας και ο Μίλαν Ράσταβατς ξεκίνησαν το ματς με μια αναγκαστική αλλαγή, καθώς πριν από την σέντρα ο Μπερτόλιο, που ήταν στο αρχικό σχήμα, αισθάνθηκε ενοχλήσεις και τη θέση του πήρε ο Ρεγκίς.

Μπήκε μροστά με τον δικό του τρόπο

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, ωστόσο ο Αστέρας ήταν αυτός που έχασε την πρώτη σημαντική ευκαιρία στον αγώνα, με τον Ρεγκίς να κάνει το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Κοτάρσκι να του λέει «όχι» στο 18ο λεπτό.

Ετσι, ο «Δικέφαλος» ήταν αυτός που βρήκε πρώτος το γκολ. Με τον γνωστό και επαναλαμβανόμενο τρόπο: Κλέψιμο της μπάλας ψηλά (Τάισον), κάθετη σε μια άμυνα σε ανισορροπία (Σβαμπ) και γκολ από τον… ποιον Μουργκ! Ο Αυστριακός απ’ τα αζήτητα ξεκίνησε το αρχικό σχήμα, πήρε την μπάλα στα πόδια απέφυγε τον Τζουκάνοβιτς και «εκτέλεσε» τον Παπαδόπουλο για το 1-0 στο 22ο λεπτό.

Στο 40’ ο Αστέρας έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Μιριτέγιο κέρδισε έξυπνα το πέναλτι από τον Έκονγκ, αλλά ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι για να παραμείνει το 1-0.

Δύο γκολ-καρμπόν από τον «σεληνιασμένο» Ζίβκοβιτς

Η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε στο β’ μέρος, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να έχει την μπάλα στα πόδια τους και να φτάνουν στο δεύτερο γκολ βρίσκοντας πάλι σε φάση ανισορροπίας την άμυνα του Αστέρα. Ο Τάισον βρήκε τον Σβαμπ, αυτός έκανε το γύρισμα, δύο κεντρικοί αμυντικοί των φιλοξενούμενων γλίστρισαν ταυτόχρονα και ανενόχλητος ο Ζίβκοβιτς έκανε στο 54ο λεπτό το 2-0.

Οι «ασπρόμαυροι» με το πόδι πατημένο στο γκάζι έφυγαν στην κόντρα για το 3-0, με γκολ-καρμπόν. Ο Μουργκ έκλεψε, κουβάλησε την μπάλα όπως έπρεπε, βρήκε τον Τάισον το πλασέ του οποίου έβγαλε ο Παπαδόπουλος, αλλά ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν εκεί να πάρει το ριμπάουντ και να πετύχει το δεύτερο προσωπικό γκολ στο 59ο λεπτό.

Το ματς μετά το 3-0… έσβησε, οι δύο προπονητές άδειασαν τους πάγκους, με τον τραυματισμό του Άλι Σαμάτα να προκαλεί έντονη ανησυχία στους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, με τον Τανζανό επιθετικό να μην μπορεί να συνεχίσει το ματς και γίνεται αναγκαστικά αλλαγή από τον Στέφανο Τζίμα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκονγκ (64’ Νάσπεργκ), Μιχαηλίδης, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ (85’ Γιαξής), Οζντόεφ, Α. Ζίβκοβιτς (75’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ, Τάισον, Μπράντον ()75’ Σαμάτα, 85’ Τζίμας).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ρασταβατς): Παπαδόπουλος (62’ Σγουρής), Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα (83’ Γκαρθία), Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Ρεγκίς, Σίτο (75’ Μπαρτόλο), Καλτσάς (83’ Ζουγκλής), Μιριτέγιο (75’ Μάντζης).