ΠΑΟΚ-Αλ Ταβόν 4-1: Ξεμούδιασμα με «τεσσάρα»!

Ο ΠΑΟΚ στο προτελευταίο φιλικό παιχνίδι, προπονητικού χαρακτήρα, επί ολλανδικού εδάφους επικράτησε της Αλ Ταβόν με 4-1.

Η Αλ Ταβόν κατάφερε να αιφνιδιάσει τους «ασπρόμαυρους» και να προηγηθεί στο 5ο λεπτό όταν ο Μετράν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας για το 1-0.

Οι Σαουδάραβες είχαν την υπεροχή στα πρώτα είκοσι λεπτά, με τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου να βγάζουν αντίδραση και να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο από το 25’ έως και το 45’ του πρώτου ημιχρόνου.

Η πίεση ψηλά και στο χώρο έφερε πολλές κλεμμένες μπάλες και προϋποθέσεις για πάτημα στην αντίπαλη άμυνα, με τον Στέφανο Τζίμα να σέρνει το χορό και τους υπόλοιπους να ακολουθούν. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με το σουτ του Ρικάρντο (πρόλαβε ο Καντές και έδιωξε σε κόρνερ), στο μισάωρο ο Αλ Σαλούλι έκανε λάθος γύρισμα, αλλά ο Μάιλσον πρόλαβε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή και στο 33ο λεπτό ήρθε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) από τον Στέφανο Τζίμα.

Η πίεση και ένα από τα πολλά κλεψίματα έφεραν την μπάλα στα πόδια του Άντρια Ζίβκοβιτς, με τον Σέρβο να σεντράρει και τον 17χρονο επιθετικό με ωραίο πλασέ στην κίνηση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ είχε και άλλη καλή στιγμή πριν από το τέλος του ημιχρόνου, με τον Αντρέ Ρικάρντο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 56ο λεπτό ο «Δικέφαλος» έφτασε στο 2-1 με το εντυπωσιακό σουτ εκτός μεγάλής περιοχής του Τόμας Μουργκ, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Αλ Ταβόν.

Ο Λουτσέσκου έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε κάποιους ποδοσφαιριστές, στο β’ μέρος έκανε κάποιες αλλαγές σε πρόσωπα, συνεχίζοντας στην ίδια λογική ανάπτυξης και δημιουργίας φάσεων. Πίεση ψηλά, γρήγορη ανάπτυξη, εκτέλεση.

O «Δικέφαλος» συνέχισε σε υψηλό τέμπο απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε το πρώτο φιλικό της προετοιμασίας της και παρά τις αλλαγές και τα νέα πρόσωπα έφτασε σε δύο ακόμα γκολ με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Βρακά.

Στο 68ο λεπτό από την εκτέλεση φάουλ του 22χρονου μεσοεπιθετικού η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού της Αλ Ταβόν και κατέληξε στα δίχτυα (3-1) και πέντε λεπτά αργότερα από την ασίστ του Λύρατζη με προβολή έγραψε το 4-1.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς (60΄ Ταλιχμανίδης), Μπάμπα (70΄ Λύρατζης), Νάσμπεργκ (60΄ Παναγιώτου), Κουλιεράκης, Τσαούσης (60΄ Βιεϊρίνια), Γιαξής, Βρακάς, Μουργκ, Αν. Ζίβκοβιτς, Ρικάρντο (60΄ Κανίς) Τζίμας (45΄ Γκορντεζιάνι).

Αλ Ταβόν: Μάιλσον, Αλ Γκαμντί,, Αλ Σαλούλ ,Καντές, Αμπντουλάχ, Μεντράν, Μαχντιούι, Φλάβιο, Μοσταφά Φατί, Μπαχουσάν, Ταβάμπα.