Football

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 0-1: Ο Αραούχο «μίλησε» στην Τούμπα και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα!

«Διπλό» τίτλου για την ΑΕΚ (0-1) που χάρη στο υπέροχο γκολ του Σέρχιο Αραούχο κατόρθωσε και έφυγε, μετά από πολύ καιρό, νικήτρια από την Τούμπα, απέναντι σ’ έναν ΠΑΟΚ που είχε ένα καλό διάστημα (46’-70’) και μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία το δοκάρι του Νέλσον Ολιβέιρα.

Πλέον η Ένωση πάτησε στην κορυφή όπου ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό στους 63 βαθμούς, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε πολύτιμο έδαφος…

Τα πρώτα 45 λεπτά, πέραν των αποφάσεων του Κουλμπάκοφ, που ακύρωσε το γκολ του Αμπραμπατ στο 7ο λεπτό, ανήκαν στην ΑΕΚ, που μπήκε πολύ καλύτερα στο ντέρμπι, ήταν αυτή που είχε πολύ περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, ασκώντας πίεση στη μεσαία γραμμή και βγάζοντας από την εξίσωση του ντέρμπι το δίδυμο Αουγκούστο – Σβαμπ.

Ο ΠΑΟΚ γνωρίζοντας την έφεση των «κιτρινόμαυρων» να πιέζουν την πρώτη μπάλα, επέλεξε να πάει σε μεγάλες μπαλιές που ήταν εύκολη υπόθεση για τους αμυντικούς του Αλμέιδα, που εκτός από την πολυσυζητημένη φάση του 7ου λεπτού με το γκολ του Αμπραμπατ είχαν κι άλλες καλές στιγμές, με τον Κοτάρσκι να αποδεικνύεται καθοριστικός με τις έγκαιρες επεμβάσεις του, όπως στη φάση του 24ου λεπτού όταν πρόλαβε τον Πινέδα.

Μια κεφαλιά του Ολιβέιρα (19’) ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι που περίμεναν τα ξεσπάσματα και τις καλές ατομικές ενέργειες του Κωνσταντέλια.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο β’ μέρος ήρθε στο 65ο λεπτό για τον ΠΑΟΚ. Η εξαιρετική πάσα με το εξωτερικό του Κωνσταντέλια βρήκε στον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος φορ απέφυγε τον Τζαβέλλα, έκανε το πλασέ και ο Αθανασιάδης λίγο έλειψε να σπρώξει την μπάλα με το χέρι του στην εστία, όμως σταμάτησε στο δοκάρι. Οκτώ λεπτά αργότερα απείλησε εκ νέου με το σουτ μέσα από την περιοχή του Σάστρε.

Η ΑΕΚ σκόραρε με την κεφαλιά του εκτεθειμένου, όπως αποδείχθηκε και από το VAR, Τζαβέλλα στο 77ο λεπτό, αλλά τρία λεπτά αργότερα βρήκε το γκολ με τον Σέρχιο Αραούχο. Ο αρχηγός της Ένωσης κοντρόλαρε υπέροχα την μπάλα από την ασίστ του Μάνταλου και εκτέλεσε τον Κοτάρσκι για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να ψάξει την ισοφάριση, είχε μια καλή στιγμή πρώτα με τον Τόμας (83’) και ακολούθως με τον Ελ Καντουρί (89’).

ΠΑΟΚ (Κριστιάνο Μπάτσι): Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Αουγκούστο (85’ Φιλίπε Σοάρες), Σβαμπ (46’ Ντάντας), Κωνσταντέλιας (72’ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (61’ Τάισον), Ολιβέιρα (72’ Τόμας).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βίντα, Σιντιμπέ (82’ Ρότα), Σιμάνσκι, Γιόνσον (46’ Λ. Γκαρσία), Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ (63’ Ελίασον), Πινέδα (71’ Μάνταλος), Αραούχο (82’ Τζούμπερ)