ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 2-2: Ισοπαλία με… το «έτσι θέλω» και «πράσινο» buzzer beater στο 96ο λεπτό!

O ΠΑΟΚ κρατούσε μέχρι το 96ο λεπτό τη νίκη στα χέρια του, ωστόσο ένα γκολ στα… χασομέρια από τον Γερεμέγεφ ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο ντέρμπι της Λεωφόρου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο «Δικέφαλος» βρήκε γκολ κόντρα στη ροή του ματς, με το που μπόρεσαν οι παίκτες του να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους. Απλό είναι το ποδόσφαιρο. Ο Μπράντον Τόμας έστειλε με κοντινή προβολή στα δίχτυα του Μπρινιόλι για το 0-1, με τους «πράσινους» να φτάνουν στην ισοφάριση με το τυχερό γκολ του Παλάσιος (1-1) πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου κυριάρχησαν στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Αγγιξαν το 1-2 με τον Μπράντον, το σουτ του οποίου έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά ήρθε ένα εντυπωσιακό γκολ από τον Ζίβκοβιτς στο 59ο λεπτό να βάλει ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ.

Οι «ασπρόμαυροι» θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει την υπόθεση νίκη, με τον Σαμάτα να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 94ο λεπτό. Ο Τανζανός έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, πήγε στο ένας εναντίον ενός με τον Σένκεφελντ, πάτησε περιοχή, αλλά το τελείωμά του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Σε νεκρό χρόνο στο ντεμπούτο του με τα «πράσινα» ο Γερεμέγεφ σκόραρε και… υπέγραψε το τελικό 2-2.

Ο ΠΑΟΚ έφυγε από τη Λεωφόρο με τρομερά παράπονα για τη διαιτησία του Πορτογάλου Μαρτίνς, ο οποίος μοίραζε αφειδώς τις κίτρινες κάρτες στους φιλοξενούμενους και φυσικά δεν σφύριξε τη λήξη με την συμπλήρωση των πέντε λεπτών των καθυστερήσεων, αλλά άφησε τη φάση να εξελιχθεί για να έρθει το γκολ της ισοφάρισης του Παναθηναϊκού.

Διαιτητής: Τιάγκο Μαρτίνς (Πορτογαλία)

Κίτρινες: 90+3’ Σένκεφελντ – 44’ Μπαμπά, 45’+2’ Τάισον 54’ Σβαμπ, 77’ Κοτάρσκι

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ (82’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (76’ Βιλένα), Παλάσιος (70’ Μαντσίνι), Τζούριτσιτς (70’ Βέρμπιτς), Μπερνάρ, Ιωαννίδης (82’ Γερεμέγεφ).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Τσιγγάρας (62’ Οζντόεφ), Σβαμπ (71’ Μεϊτέ), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (62’ Ντεσπότοφ), Τάισον (83’ Μουργκ), Μπράντον Τόμας (71’ Σαμάτα).