Πανόραμα Superleague: Κερδισμένος ο Παναθηναϊκός πριν έρθει στην Τούμπα

Ο Παναθηναϊκός είναι ο μεγάλος κερδισμένος της 5ης αγωνιστικής καθώς μετά τις γκέλες του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού είναι από τους δύο στο +4 και +7, ενώ βρίσκεται στο +5 από τον Άρη και το +6 από την ΑΕΚ.

Στο ντεμπούτο του Άλαν Πάρντιου στον πάγκο τους οι «κίτρινοι» έπνιξαν τον Ολυμπιακό στο «Κλ. Βικελίδης» και έστειλαν τον Κάρλος Κορμπεράν στο… ταμείο ανεργίας!

Η γκολάρα του Κάλεντ Νάρεϊ έδωσε στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα στο Ηράκλειο, οι «ασπρόμαυροι» δεν «καθάρισαν» το παιχνίδι με τις πολλές χαμένες ευκαιρίες και στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τόλης Διαμαντής στην τελευταία φάση του αγώνα με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Κοτάρσκι και έδωσε στον ΟΦΗ ένα πολύτιμο βαθμό (1-1).

Ο «Δικέφαλος» είχε ανάγκη τη νίκη για να παραμείνει σε τροχιά κορυφής και να βρεθεί στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό τον οποίο υποδέχεται στην Τούμπα μετά την διακοπή του πρωταθλήματος. Όμως η… μαχαιριά στο 102′ τον κρατά στο -4 από τους «πράσινους».

Στην Λιβαδειά πριν από τη μεταξύ τους αναμέτρηση ο Λεβαδειακός και ο Αστέρας Τρίπολης δεν είχαν νίκη στο πρωτάθλημα. Τελικά συνεχίζουν να μην έχουν αφού το 1-1 επισφράγισε τις προσπάθειές τους, ενώ στο ματς που ολοκλήρωσε μια άκρως ενδιαφέρουσα αγωνιστική, ο Βόλος πήρε μια σημαντική, αλλά παράλληλα και εύκολη νίκη καθώς επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού που παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 1 βαθμό.

Στις καθυστερήσεις του ματς ο Γιώργος Κούτσιας έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας της Μαγνησίας.