«Έμφραγμα» για τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο δευτερόλεπτο! (vid)

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και… την πλήρωσε! Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος εναντίον του σαφώς βελτιωμένου ΟΦΗ, έχασε περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλό του, αλλά ένα πρώην δικό του παιδί, ο στόπερ Απόστολος Διαμαντής, με καρφωτή κεφαλιά στο 102ο λεπτό του στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ για ένα ακόμη παιγνίδι μπήκε μπροστά στο σκορ, με το εντυπωσιακό γκολ του Κάλεντ Νάρεϊ στο 10ο λεπτό, αλλά σπατάλησε τέσσερις-πέντε κλασικές ευκαιρίες για να «κλειδώσει» το τρίποντο, με αποτέλεσμα αυτό να κάνει… φτερά στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του αγώνα στο «Γεντί Κουλέ».

Ο Λουτσέσκου δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που συνέβη, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Ένα σπορ με άγρια ομορφιά και εναλλαγή συναισθημάτων. Ο Ρουμάνος τεχνικός είδε τους Αουγκούστο, Ολιβέιρα (μόνος με την άδεια εστία), Κουλιεράκη και Τόμας να πετάνε στα σκουπίδια τις εξαιρετικές ευκαιρίες που δημιουργήσαν μέσα από συνδυαστικό ποδόσφαιρο και την υπεροπλία στις στημένες μπάλες.

Η οκτάλεπτη διακοπή, λόγω χρήσης καπνογόνων, λειτούργησε υπέρ των γηπεδούχων, που ανέβασαν τις γραμμές τους και μαζί την πίεση στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Όσο περνούσε η ώρα και οι «ασπρόμαυροι» δεν «καθάριζαν» το ματς, μένοντας στο εύθραυστο 0-1, οι Κρητική έψαχναν μια στιγμή. Δεν τη βρήκαν με τον Ντίκο στο 99ο λεπτό, με τον Τσαούση να διώχνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, αλλά τη βρήκαν στην τελευταία φάση με τον Διαμαντή.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στίβενς, Πασαλίδης (63′ Ντουρμισάι), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (80′ Τοράρινσον), Λάρσον, Μεγιάδο, Περέα (84′ Στάικος), Ντιουσέ, Ντίκο, Γκερέρο (84′ Μπιφουμά).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια (25′ Τσαούσης), Λύρατζης, Ντάντας, Κούρτιτς (80′ Σβαμπ), Αουγκούστο (71′ Ελ Καντουρί), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (71′ Μπράντον).