Όταν έχει έναν τέτοιο «Ντέλια» ο ΠΑΟΚ δε φοβάται…

Ο ΠΑΟΚ βρήκε δύο γκολ με Ολιβέιρα – Τόμας και στο σχεδόν γεμάτο Δημοτικό Στάδιο της Καλαμάτας έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πρόσωπο του αγώνα για τους νικητές ο Γιάννης Κωνσταντέλιας που σ’ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο έκανε αυτό που έπρεπε κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του.

Η Καλαμάτα που κατέβηκε στο ματς χωρίς τον Νίκο Αναστόπουλο (ο Έλληνας τεχνικός ήταν τιμωρημένος) είναι μία ομάδα που παίζει με συγκεκριμένο στιλ, κλειστά, με στόχο να χτυπήσει στην κόντρα, ειδικά όταν απέναντι της έχει ομάδες με την ποιότητα του ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος» ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα, οι «ασπρόμαυροι» πήραν την μπάλα στα πόδια τους, καταφέρνοντας να λύσουν τον γόρδιο δεσμό χάρη στην εξυπνάδα, την οξυδέρκεια και το ταλέντο του Γιάννη Κωνσταντέλια.

Ο 19χρονος μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα στα πόδια του, μετά από μια «σκοτωμένη» και άτσαλη απόκρουση των αμυντικών της Καλαμάτας, απελευθερώθηκε με μια μαγική κίνηση και είδε τον Ασίγκμπα να τον ανατρέπει.

Από την «άσπρη βούλα» ο Νέλσον Ολιβέιρα έβαλε τον ΠΑΟΚ από το 27ο λεπτό μπροστά στο σκορ (0-1), αλλά από το γκολ και μετά, ουσιαστικά η Καλαμάτα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, ισορρόπησε, έδειχνε πιο επικίνδυνη και έφτασε κοντά στο γκολ, με αποκορύφωμα τη φάση του Μπακαγιόκο και την σπουδαία απόκρουση του Κοτάρσκι.

Στο 42ο λεπτό από το λάθος του Μπίσεσβαρ, ο Γάλλος στόπερ των γηπεδούχων διέσχισε όλο το γήπεδο χωρίς να τον σταματήσει, έστω με φάουλ, κάποιος αντίπαλος, είδε την μπάλα να του στρώνεται μπροστά και τον Κροάτη «πορτιέρε» του «Δικεφάλου» να απλώνει τα χέρια του και να υψώνει «τείχος» αποσοβώντας ένα σίγουρο γκολ.

Το «κλείδωσε» με Μπράντον

Το δεύτερο μέρος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ήταν ένα αργό, μονότονο παιγνίδι από τους 22 ποδοσφαιριστές. Οι περισσότερες επιλογές που είχε στον πάγκο του ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκριναν, ουσιαστικά, το ματς.

Ο Ρουμάνος τεχνικός βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αναπτυχθεί εξάντλησε και τις πέντε αλλαγές του μέχρι το 75ο λεπτό. Η είσοδος στο γήπεδο των Σβαμπ και Μουργκ αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς οι δύο Αυστριακοί έδωσαν (ξανά) ένταση στο παιγνίδι του ΠΑΟΚ, με τον Τόμας Μουργκ στην επανεμφάνισή του να έχει στο 78ο λεπτό την ασίστ για το δεύτερο «ασπρόμαυρο» γκολ από τον Μπράντον Τόμας (0-2).

Καλαμάτα (Φραγκίσκος Κεράνης): Μέντες, Μαβινγκά (86’ Άλβες), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος (87’ Μπενίτεθ), Καραγκούνης, Μόζερ (69’ Τάτος), Ρόβας (86’ Τριανταφυλλάκης), Αρναρέλλης (73’ Βασιλόγιαννης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Νάσμπεργκ (58’ Κουλιεράκης), Κάργας, Σάστρε (75’ Βιεϊρίνια), Φ. Σοάρες (65’ Σβαμπ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (65’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ, Ολιβέιρα (75’ Τόμας)