Ο ΠΑΟΚ δεν «σκότωσε» τον Ατρόμητο και το πλήρωσε…

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος όπου και προηγήθηκε με τον Ολιβέιρα όμως στο δεύτερο ο βελτιωμένος Ατρόμητος βρήκε την ισοφάριση με τον Κουέν και έβαλε φρένο στο ασπρόμαυρο σερί των τεσσάρων νικών στο πρωτάθλημα.

Με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να είναι απολαυστικός και να εμπλέκεται σε όλες σε σχεδόν τις καλές φάσεις  (γκολ, δοκάρι και ευκαιρίες), ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα με 1-0 επί του Ατρομήτου με σκόρερ τον Ολιβέιρα στο 23ο λεπτό. Ο μικρός ήταν όλα τα λεφτά, ειδικά στο πρώτο μέρος, αυτός που είχε τις περισσότερες τελικές (2) και τις περισσότερες πάσες-κλειδιά (3) στο παιχνίδι.

Στο 23ο λεπτό ο Ολιβέιρα σκόραρε, μετά την εξαιρετική έμπνευση και την ασίστ του Κωνσταντέλια, το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά η  εξέταση της οριακής φάσης από το VAR (Μανούχος) έδειξε σέντρα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους. Πέτυχε ένα γκολ, ενώ θα μπορούσε περισσότερα και δεν άφησε τον Ατρόμητο να απειλήσει εκτός μιας φάσης, την εστία του Κοτάρσκι.

Ο «Δικέφαλος» έκλεισε το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης στο Περιστέρι με 64% ποσοστό κατοχής της μπάλας και 8 τελικές προσπάθειες εκ των οποίων οι 3 βρήκαν εστία, ενώ είχε κι ένα δοκάρι με τον Ράφα Σοάρες πάλι από εξαιρετική ενέργεια του Γιάννη Κωνσταντέλια.

Όμως, στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έδωσε το δικαίωμα στον Ατρόμητο να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Κουέν στο 52ο λεπτό, μετά από την σέντρα του Ντε Μποκ.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να βρουν το γκολ της νίκης, αλλά δεν το κατάφεραν παρότι στο 93ο λεπτό είχαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηισαΐα να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Ίνγκασον και να διώχνει σε κόρνερ.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας).

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Έρλινγκμαρκ, Οικονομίδης (65’ Κουέν), Φριντζόνσον, Ροτάριου (85’ Τζοβάρας), Ρομπάιγ (65’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (66’ Τζαβίδας)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Koτάρσκι, Βιεϊρίνια (76’ Λύρατζης), Ράφα Σοάρες, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σβαμπ (85’ Ντάντας), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (84’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (76’ Τόμας)