O Γκουστάβο Βαρέλα «πλήγωσε» την Εθνική Νέων, αλλά δεν πανηγύρισε το γκολ! (vid)

Ένα γκολ του Γκουστάβο Βαρέλα έκρινε την αναμέτρηση Πορτογαλίας – Ελλάδας (2-1) στην Elite Round των προκριματικών για το Euro U19.

H ομάδα του Τάσου Θέου στάθηκε πολύ καλά στη Μαδέιρα και μέχρι το 89ο λεπτό κρατούσε το βαθμό της ισοπαλίας, με τον Αλεξίου να ισοφαρίζει σε 1-1 δέκα λεπτά νωρίτερα.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας η Πορτογαλία πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το γκολ (από θέση οφσάιντ) του γνωστού μας, Γκουστάβο Βαρέλα,  ο οποίος γαλουχήθηκε ποδοσφαιρικά ως μέλος των ακαδημιών του ΠΑΟΚ.

Ο γιος του Φερνάντο δεν πανηγύρισε το τέρμα, όπως μπορείτε να δείτε και στο παρακάτω βίντεο, προφανώς ως ένδειξη σεβασμού για τα χρόνια που πέρασε στη χώρα μας.

Στο έτερο ματς του 4ου ομίλου, η Δανία επικράτησε 3-1 της Σερβίας. Επόμενο ματς για την ελληνική ομάδα, απέναντι στη Δανία το Σάββατο (23/03).

Η ενδεκάδα της Ελλάδας: Νικολακούλης, Αλεξίου, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Λιατσικούρας, Μπάκουλας (89′ Καλοσκάμης), Φίλων (36′ Κάτρης), Κοντονίκος (46′ Παπακανέλλος), Μαρουτσής (46′ Γκούμας), Γκιτέρσος, Δεληανίδης (46′ Κωστούλας)