Football

Μάλτα – Ελλάδα 2-2: Ο Φούντας μας γλίτωσε από το κάζο (videos)

Χωρίς νικητή έληξε το φιλικό της Εθνικής ομάδας με τη Μάλτα, όπου κόντρα και σε έναν ρέφερι, τον Αλέν Ντουριέ, που τα έκανε… μαντάρα, έμεινε τελικά στο 2-2 με τους νησιώτες.

Ο Γκουστάβο Πογιέτ έκανε πολλές δοκιμές και είδε αρκετούς διεθνείς, ανάμεσα τους και τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την Εθνική ομάδα των ανδρών.

Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, τους Ρότα, Χατζιδιάκο, Τζαβέλλα, Γιαννούλη στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τον Σιώπη στο «6 », τους Μάνταλο, Μπακασέτα εσωτερικούς, τους Χατζηγιοβάννη, Πέλκα στα άκρα και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα βρήκε στο 39ο λεπτό το γκολ (0-1) με τον συνήθη ύποπτο, Τάσο Μπακασέτα, με ωραίο δυνατό σουτ με το αριστερό, μετά από την πάσα του Δημήτρη Πέλκα.

Στην ανάπαυλα ο Πογιέτ προχώρησε σε δύο αλλαγές και με την είσοδο των Μπουχαλάκη, Κουλιεράκη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «γύρισε» τη διάταξή του σε 4-2-3-1 από 4-3-3 που ήταν στο πρώτο μισό. Πιο συγκεκριμένα ξεκίνησε με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, τους Ρότα, Χατζηδιάκο, Κουλιεράκη, Γιαννούλη στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Σιώπη, Μπουχαλάκη στα «6αρο-8άρια», τους Χατζηγιοβάννη, Πέλκα στα άκρα και τον Μάνταλο πίσω από τον φορ Ιωαννίδη.

Η Μάλτα έφτασε στο 54′ στην ισοφάριση όταν σε ωραία κάθετη μεταβίβαση ο Ντε Γκαμπριέλε «έσπασε» για «μισό πόδι» το τεχνητό οφσάιντ και έκανε το 1-1. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 67′ ο διαιτητής Αλέν Ντουριέ από το Λουξεμβούργο καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Μπουχαλάκη, σε μία απόφαση που ξεσήκωσε, δικαίως, τους διεθνής μας, αφού ο 29χρονος χαφ είχε γυρισμένη πλάτη, η μπάλα βρήκε στον αγκώνα του. Δέκα λεπτά αργότερα ο διαιτητής ο διαιτητής σε πεντακάθαρη παράβαση χέρι του Τεουμά σε στατική φάση δεν έδειξε την άσπρη βούλα, ενώ τη φάση «έχασε» και ο βοηθός του, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες του ελληνικού πάγκου.

Πάντως τα όσα συνέβησαν παραπάνω φαίνεται πως… ξύπνησαν και τον εγωισμό των Ελλήνων παικτών που στα τελευταία λεπτά κυριάρχησαν. Ετσι μετά το 80΄και με μπροστάρη τον Ταξιάρχη Φούντα πίεσαν τους αντιπάλους τους και όχι μόνο ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά ελέω Μπονέλο δεν πήραν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό.

Στο 84΄ ο Έλληνας επιθετικός ανάγκασε τον Μπονέλο σε εντυπωσιακή επέμβαση, στο 88΄ έγραψε το 2-2 με νέο σουτ «οβίδα» και στις καθυστερήσεις (90΄+1) ανάγκασε τον Μαλτέζο τερματοφύλακα σε νέα μεγάλη απόκρουση!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέν Ντουριέ (Λουξεμβούργο)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμενζούλι, Πέπε, Π. Μπονγκ – Σιώπης, Μάνταλος, Κουλιεράκης

ΜΑΛΤΑ (Γκίλμπερτ Άγκιους): Μπονέλο, Σ. Μποργκ, Πέπε, Τζ. Μποργκ (89΄ Μίκαλεφ), Τζ. Μπονγκ (52΄ Κορμπαλάν), Γκιλομιέρ, Τέουμα, Καμενζούλι, Ντίμεχ (80΄ Τζονς), Π. Μπονγκ (80΄ Κρίστενσεν), Ντεγκαμπριέλε (80΄ Σαταριάνο).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογιέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Γιαννούλης (80΄ Κυριακόπουλος), Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (46΄ Κουλιεράκης), Σιώπης (80΄ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (46΄ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Χατζηγιοβάννης, Ιωαννίδης (69΄ Δουβίκας), Πέλκας (68΄ Φούντας).