Μακεδονικός – ΠΑΟΚ Β 3-2: «Βροχή» από γκολ στην Ευκαρπία

Ο Μακεδονικός πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ Β με 3-2, μετά από ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη πρώτο μέρος, όπου σημειώθηκαν τέσσερα γκολ. Τελικά χρειάστηκε ένα πέμπτο γκολ στο β’ μέρος από τον Τσιλιγγίρη για να χαρίσει στους «πράσινους» ένα σημαντικό τρίποντο-ανάσα, το δεύτερο στο πρωτάθλημα της Superleague 2,  μετά και την 6η αγωνιστική.

Μόλις στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σιμόνι. Ο επιθετικός του Μακεδονικού εκμεταλλεύτηκε μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα του ΠΑΟΚ Β και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μοναστηρλή για το 1-0.

Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν, προς στιγμή, να φέρουν τούμπα το ματς, πετυχαίνοντας δύο γκολ με δημιουργό τον Δαρέλα και σκόρερ τους Γκούμα και Κανίς.

Στο 20ο λεπτό ο Γκούμας με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ με την συμπλήρωση μισής ώρας ο Κανίς έφτασε στο 1-2 πετυχαίνοντας με σουτ το πρώτο γκολ με την «ασπρόμαυρη» φανέλα. Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν γκολ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους και δεν κατάφεραν να διατηρησουν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα. Ο Μακεδονικός έφτασε στο 2-2, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΟΚ Β, με δυνατό σουτ του Χάσεκ.

Τα αμυντικά λάθη των ποδοσφαιριστών του «Δικεφάλου» δεν είχαν τελειωμό και μια νέα λανθασμένη αμυντική αντίδραση έφερε στο 63ο λεπτό το τρίτο γκολ για την ομάδα του Στέλιου Μαλεζά, με σκόρερ τον Τσιλιγγίρη, ο οποίος με πλασέ από κοντά έγραψε το 3-2

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Γουναρίδης, Προβυδάκης, Σαραγιώτης (17’ Περέιρα), Τσαμούρης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ, Ραμίρες (88’ Μπουλάτοβιτς), Τσιλιγγίρης (67’ Μελετίδης), Ζαφειράκης (88’ Λυμπεράκης), Σιμόνι (88’ Ουζελάκ)

ΠΑΟΚ Β (Αλέξης Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Κιτσάκης (67’ Μανωλιούδης), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Τασιούρας, Κωττάς (60’ Σνάουτσνερ), Γκούμας (60’ Γκιτέρσος), Κανίς (67’ Τσίκος), Δαρέλας, Τσοπούρογλου, Γκορντεζιάνι (53’ Πανίδης)