Κύπελλο Ελλάδας: Ματσάρα στις Σέρρες – Ποιες ομάδες πέρασαν στους «16»

Πέντε ακόμη ομάδες, μετά τον ΝΠΣ Βόλος, εξασφάλισαν την πρόκριση στην φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Από τα σημερινά (19/10) αποτελέσματα ξεχωρίζουν η πρόκριση στην παράταση του Πανσερραϊκού και της Καλαμάτας, που πέταξε έξω ομάδα της Superleague και πιο συγκεκριμένα τον Παναιτωλικό στη διαδικασία των πέναλτι.

Στις Σέρρες «έσπασαν καρδιές», εκεί όπου η Παναχαϊκή κρατούσε την πρόκριση (1-2) μέχρι το 90’+9’, οπότε και ισοφάρισε ο Πανσερραϊκός.

Στο 89ο λεπτό ο διαιτητής Τακίδης καταλόγισε πέναλτι για τους γηπεδούχους (υπέρ του Σάιντ) όμως μετά από συνεννόηση που είχε με τον βοηθό του πήρε πίσω την υπόδειξή του και όλοι από τον Πανσερραϊκό… έπεσαν πάνω του και υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες. Τελικά δεν άλλαξε κάτι, όμως υπήρξαν και αρκετές καθυστερήσεις. Ετσι φτάσαμε στο 90’+9′ όπου Καμπεκίδης με κεφαλιά έφερε τον αγώνα στα… ίσα και έστειλε το ζευγάρι στην παράταση.

Ένα γκολ που έλυσε τα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν στο ευρύ 5-2.