Ηρακλής – Παναθηναϊκός Β 2-3: Tρίποντο στις καθυστερήσεις (videos)

Ο Παναθηναϊκός Β’ με ανατροπή και γκολ στις καθυστερήσεις έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Καυτανζόγλειο επικρατώντας με 3-2 του Ηρακλή, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι «κυανόλευκοι» αν και προηγήθηκαν με γκολ του Ματίας Τόμας, είδαν τους «πράσινους» με πρωταγωνιστή τον Μπιλάλ να κάνουν την ολική ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τον επιθετικό των φιλοξενούμενων να πετυχαίνει δύο γκολ σε διάστημα εννέα λεπτών (34′, 43′).

Ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 2-2 στο 52ο λεπτό όταν ο Γιουμπιτάνα δέχτηκε μαρκάρισμα μέσα στη μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή Τομαρά να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Μελούνοβιτς να ευστοχεί από σημείο του πέναλτι.

Η συγκεκριμένη απόφαση του διαιτητή προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των ανθρώπων του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα ο γενικός αρχηγός, Γιάννης Καλιτζάκης, να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα.

Κι ενώ πλησιάζαμε προς το τέλος με τις δύο ομάδες ισόπαλες, ήρθε στο 90+2′ ο Σαρδέλης να πλάσαρε τον Βελλίδη και να γράψει το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ηρακλής (Προπονητής: Κώστας Γεωργιάδης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Α. Παπαστεριανός, Βιτλής, Σίλβα (89′ Κουντουριώτης), Γιουμπιτάνα, Πατράλης, Άλεξιτς (46′ Μελούνοβιτς), Τόμας, Τότσκα.

Παναθηναϊκός Β’ (Προπονητής: Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (66′ Ανδρικόπουλος), Εμπό, Σιδεράς, Μαρτίνης, Βουτσάς, Ηλιάδης (59′ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος, Ρόμπι, Τερεζίου, Μπιλάλ (66′ Σαρδέλης).

Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 8 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής έμεινε στους 4β.