Η γκέλα του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη ήρθε σε κομβικό σημείο στη μάχη για τον τίτλο

Η αυτοκτονία του ΠΑΟΚ δεν έχει προηγούμενο. Η ομάδα του Λουτσέσκου χάνει για τρίτη φορά στο τέλος νίκη μέσα από τα χέρια της.

Πραγματικά είναι αμαρτία αυτό που συνέβη απέναντι στον «κακό του δαίμονα», Αστέρα Τρίπολης, το απόγευμα της Δευτέρας (13/2) στην Τρίπολη. Το τελικό 2-2 (από 0-2) στις καθυστερήσεις αδικεί τον ίδιο τον ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος» ερχόταν από ένα ρεκόρ 11-4-0 σε όλες τις διοργανώσεις μετά την ήττα στη Φιλαδέλφεια και ετοιμαζόταν να κλείσει έναν επιτυχημένο γύρο από την ημέρα που άλλαξε τη λογική του και κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του.

Όμως, οι τάσεις αυτοκτονίας είναι ποτισμένες εντός των «ασπρόμαυρων» αποδυτηρίων. Το παραδέχθηκε κι ο Λουτσέσκου. ««Αντί στη συνέχεια να διαχειριστούμε σωστά την κατάσταση, τρέμαμε! Κάναμε πάλι λάθος και δεχτήκαμε το γκολ. Είναι η κλασσική περίπτωση της ομάδας που θεωρεί ότι το ματς έληξε, δέχθηκε ένα γκολ, έχασε το μυαλό της και τελικά δεν κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι», είπε ο Ρουμάνος.

Και δεν ήταν η πρώτη φορά… Ο ΠΑΟΚ το έπαθε στο 103ο λεπτό στο Ηράκλειο, στο 93ο λεπτό στη Λειβαδιά, δέχθηκε την ισοφάριση από τη μοναδική τελική ενέργεια του Ατρόμητου στο Περιστέρι, τώρα  κατάφερε να φάει δύο γκολ στις καθυστερήσεις στην Τρίπολη και να πετάξει ακόμα δύο βαθμούς σ’ ένα κομβικό σημείο της χρονιάς.

Μια πιθανή νίκη επί του Αστέρα, που την κρατούσε σχετικά εύκολα μέχρι το χρονόμετρο να δείξει το 90λεπτο, θα τού έδινε το δικαίωμα να παίξει την Κυριακή (19/2) με την ΑΕΚ την είσοδό του στο κόλπο του πρωταθλήματος. Τώρα τα πράγματα έχουν γίνει πραγματικά πολύ δύσκολα. Η απόσταση από την Ένωση (με αγώνα λιγότερο) είναι στους έξι βαθμούς, από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στους επτά βαθμούς.

Και πραγματικά, είναι κρίμα, μία ομάδα που από τις 30 Οκτώβρη είχε δεχθεί τέσσερα τέρματα, να κατορθώνει, διότι περί κατορθώματος πρόκειται, να φάει δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά στις καθυστερήσεις και να πετάξει μία νίκη μέσα από τα χέρια της. Χωρίς η ευθύνη να βαραίνει αποκλειστικά τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς, που ήρθε από τον πάγκο για να καλύψει το κενό του Ντόμινικ Κοτάρσκι. Ούτε τον Τόμας Κεντζιόρα, ο οποίος δεν «τελειώνει» στο 88ο λεπτό το ματς στο απίστευτο τετ α τετ και χάνει τον Σίτο στη φάση του 1-2. Η ευθύνη είναι συλλογική, ομαδική και αυτό πρέπει να το διορθώσει ο Λουτσέσκου.