Γιβραλτάρ – Ελλάδα 0-3: Παρέλαση στο Φάρο με τρία γκολ, τρία δοκάρια και τρεις βαθμούς!

Η Εθνική ομάδα επικράτησε 3-0 του Γιβραλτάρ στην Πορτογαλία και ξεκίνησε με το… δεξί τα προκριματικά του Euro 2024.

Η «γαλανόλευκη» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση στο Φάρο με 32 τελικές προσπάθειες, πέτυχε τρία γκολ, είχε τρία δοκάρια και πολλές ευκαιρίες να βάλει άλλα… τόσα γκολ στη συμπλήρωση σχεδόν ενός χρόνου του Πογιέτ στον πάγκο της (την πιάνει τυπικά στις 25 Μαρτίου) και σ’ ένα παιχνίδι που «σημαδεύτηκε» από την επιστροφή του Φορτούνη στην Εθνική αλλά και το ντεμπούτο του Κωνσταντέλια η Εθνική μας ήταν απλά εξαιρετική σε μεγάλο κομμάτι του αγώνα αλλά και σοβαρή σκοράροντας με Μασούρα, Σιώπη και Μπακασέτα.

Στο 11ο λεπτό μετά από συνεργασία των Μάνταλου και Γιακουμάκη η μπάλα έφτασε στον Μπάλντοκ που την έσπασε στον Μασούρα για να σουτάρει για το γκολ και το 0-1.

Στο 45′ ο Σιώπης μετά από μπαλιά του Πέλκα έκανε ένα σουτ… οβίδα για να γράψει το 0-2: πρώτο του γκολ με όλες τις Εθνικές ομάδες που το πανηγύρισε φυσικά έξαλλα και με τον δικό του τρόπο.

Στο 58ο λεπτό του αγώνα η Ελλάδα βρήκε και τρίτο γκολ με σουτ του Μπακασέτα από κοντά μετά από μπαλιά του Μάνταλου.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα είχε ένα πολύ καλό σουτ και βρέθηκε πολύ κοντά στο 0-4 ο Κωνσταντέλιας αλλά τελικώς ο Κόλεινγκ το έβγαλε δύσκολα.

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Κολέινγκ, Σέρτζεαντ, Λόπες, Κασιάρο (85′ Στάις), Γουόκερ, Βαλαρίνο (62′ Κουμπς), Ολιβέρο, Ρ. Τσιπολίνα, Ρόναν (85′ Τ. Τσιπολίνα), Μπρίτο (85′ Μπρίτο) και Τορίγια (62′ Μουέχλι).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Μασούρας (85′ Χατζηγιοβάννης), Γιακουμάκης (62′ Παυλίδης), Μπακασέτας (70′ Φορτούνης), Πέλκας (62′ Κωνσταντέλιας), Χατζηδιάκος, Μάνταλος, Τσιμίκας (85′ Γιαννούλης) και Σιώπης.