Ένας… σ-έξι ΠΑΟΚ στη βραδιά που ο Τζίμας έσπασε το ρεκόρ του Κούδα!

Μια βραδιά με ωραίο ποδόσφαιρο, έξι γκολ στην Τούμπα στο χορτάρι της οποίας ένας πιτσιρικάς μόλις 17 ετών, ο Στέφανος Τζίμας,  έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που σκοράρει με την ασπρόμαυρη φανέλα!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και όταν αποφάσισε να το αφήσει, το ταμπλό έδειχνε το άκρως εντυπωσιακό 4-0. Όλα αυτά σε μόλις 30 λεπτά. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν ότι ήθελαν στο καλύτερο ημίχρονο τους από άποψη παραγωγής γκολ μισάωρο τους. Με οργανωτή τον Τιάγκο Ντάντας και πρωταγωνιστή τον Κάλεντ Νάρεϊ έκαναν σμπαράλια την άμυνα του Ιωνικού. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός παρότι δεν χρίστηκε σκόρερ ήταν μέσα και στα τέσσερα γκολ, με τρεις ασίστ και την προσπάθεια στο 1-0, ήταν αυτός που ουσιαστικά έκρινε από πολύ νωρίς την αναμέτρηση για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Ο Ιωνικός, που είδε τον Ρομαό στα 90 δευτερόλεπτα να στέλνει άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δεν είχε άλλο δρόμο από το να παίξει ανοιχτά, να μην κλειστεί και αυτό συνέβαλε ώστε οι παίκτες του «Δικεφάλου» να βρουν κενούς χώρους και να φτάσουν με χαρακτηριστική άνεση στα τέσσερα γκολ.

Το 2-0 έγινε από τον εορτάζοντα Γιάννη Κωνσταντέλια που έκλεισε τα 20 του και το γιόρτασε με γκολ, δίχτυα βρήκε και ο Μπράντον Τόμας από τη δημιουργία του Νάρεϊ, ενώ το πιο όμορφο γκολ σε έμπνευση και εκτέλεση ήρθε από τον Άντρια Ζίβκοβιτς στο 30ο λεπτό. Με εξαιρετικό πλασέ ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έστειλε την μπάλα στο «παράθυρο» του Χουτεσιώτη για το 4-0.

Ο Τζίμας έγραψε ιστορία

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους τα πράγματα για τον Ιωνικό έγιναν ακόμα πιο δύσκολα με την αποβολή του Μασάς. Στο 54’ ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 5-0 με τον Τόμας Κεντζιόρα στο ντεμπούτο του στο βασικό σχήμα να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα και από τη νέα ασίστ του Κάλεντ Νάρεϊ, ο οποίος τελικά ήταν μέσα και στα πέντε «ασπρόμαυρα» γκολ!

Με το σκορ στο 5-0 ο Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσε ανάσες στους ποδοσφαιριστές του. Έφερε από τον πάγκο τους Τάισον και Ομάρ Ελ Καντουρί (επιστροφή για τον Μαροκινό μετά τα τέλη Δεκεμβρίου) με τον Βραζιλιάνο να αγγίζει το γκολ στο 68’ με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα ήταν η στιγμή του Στέφανου Τζίμα να περάσει στο ματς.

Ο 17χρονος επιθετικός έγραψε ιστορία στο χορτάρι της Τούμπας. Με την συμπλήρωση 90 λεπτών με κεφαλιά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και έγινε ο νεότερος παίκτης που σκοράρει με τη φανέλα του ΠΑΟΚ κάνοντας σμπαράλια το ρεκόρ του Γιώργου Κούδα που κρατούσε από την Πρωταπριλιά του 1964.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρασκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο (59’ Καντουρί), Ντάντας, Νάρεϊ (59’ Τάισον), Κωνσταντέλιας (71’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (76’ Ρικάρντο), Τόμας (71’ Τζίμας).

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Αντούνες, Μασάς, Τσιγκρίνσκι, Ρουμπουλάκου, Ρομαό, Λοβέρα (77’ Πογκοσιάν), Κάνιας, Σεμπά (77’ Τσιριγώτης), Μάντζης