Ελλάδα – Ιρλανδία 2-1: Νίκησε και άρεσε πριν πάει στο Παρίσι

H Εθνική ομάδα επικράτησε με 2-1 επί της Ιρλανδίας στην Opap Arena και χάρη στα γκολ του Τάσου Μπακασέτα και του Γιώργου Μασούρα έκανε το «2 στα 2» στα προκριματικά του Euro 2024 πριν πάει στο Παρίσι για να αντιμετωπίσει τη Γαλλία το βράδυ της Δευτέρας (19/6) για την 3η αγωνιστική.

Στο 15ο λεπτό ο Μπακασέτας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι μετά από VAR Check έκανε το 1-0. Το πέναλτι το πήρε η Εθνική για χέρι του Ο’Ντάουντα μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα του Μπάλντοκ.

Οι διεθνείς μας χαμήλωσαν ταχύτητα, έδωσαν χώρο και το πλήρωσαν σε μία φάση που ο Νέιθαν Κόλινς ήρθε από πίσω για να κάνει με δύναμη το 1-1, μετά από τσεκάρισμα στο VAR

Η Ελλάδα πρέσαρε ξανά μετά και πριν το 34′ είχε χαμένο τετ α τετ του Πέλκα και σουτ του Μπακασέτα που αποκρούστηκε δύσκολα. Στο 49ο λεπτό βρήκε και το 2ο γκολ. Εξαιρετική πάσα Μπακασέτα και κίνηση και σουτ Μασούρα για να γίνει το σκορ 2-1 για την Εθνική μας ομάδα. Αυτό το γκολ έμοιαζε αλλά και ήταν πολύ σημαντικό στη διαδικασία του αγώνα. Λίγο πριν το 73′ ο Βλαχοδήμος είχε μεγάλη επέμβαση σε σουτάρα του Κόλινς. Στις καθυστερήσεις ο Κόλινς είχε νέο σουτ που μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ματς υπήρξε μεγάλη ένταση μεταξύ των παικτών και αποβολή στον Ντόχερτι.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μπακασέτας (90+ Τζαβέλλας), Μάνταλος (90′ λ.τρ. Σιώπης), Μασούρας, Πέλκας (70′ Φούντας) και Παυλίδης (70′ Γιακουμάκης).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπαζούνου, Ντόχερτι, Ο’Ντάουντα (53′ ΜακΛιν), Ίγκαν, Κάλεν, Φέργκιουσον, Άινταχ (46′ Τζόνστον), Κόλινς, Μολούμπι (81′ Ομπαφέμ), Λένιχαν (89′ Πάροτ) και Σμολμπόουν (53′ Νάιτ).

Στο άλλο ματς του γκρουπ η Γαλλία που τη Δευτέρα (19/6) θα φιλοξενήσει τη «γαλανόλευκη» δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στο Γιβραλτάρ, κέρδισε 3-0 και όχι μόνο παραμένει στην κορυφή αλλά και συνεχίζει με το απόλυτο (3χ3).