Έκανε το 2/2 η Κ19 του ΠΑΟΚ, πρεμιέρα με νίκη για την Κ17

Η ομάδα Κ19 του ΠΑΟΚ έκανε το «δύο στα δύο», επικρατώντας με 1-0 της Λαμίας στη Σουρωτή, στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής, ενώ είχε προηγηθεί η νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επί του Άρη με 4-1.

Ο «Δικέφαλος» ήταν μεν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκε, δημιούργησε φάσεις, ωστόσο δεν ήταν ιδιαιτέρως αποτελεσματικός. Κατάφερε να προηγηθεί στο 42′ με πλασέ του Γεωργιάδη, έπειτα από την ασίστ του Καλόγηρου.

Στην επανάληψη προσπάθησε να εδραιώσει την υπεροχή του, ωστόσο το πέναλτι που κέρδισε ο Μπάμπουρας και εκτέλεσε ο Αδάμ στο 63′, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Λαμίας.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, έχοντας πλέον έξι βαθμούς.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ:

Αγγελίδης, Σινανάι, Πασαχίδης (45′ Δεληγιάννης), Φίλων, Γεωργιάδης, Σνάουτσνερ, Αθανασίου (57′ Γκούμας), Καλόγηρος (74′ Βασιλειάδης), Τζίμας, Γκιτέρσος (45′ Μπάμπουρας), Αδάμ (81′ Πολιτάκης).

Νίκη στην πρεμιέρα για την Κ17

Εκκίνηση με τρεις βαθμούς, σε ματς που σημειώθηκαν πέντε γκολ -όλα στο πρώτο 45λεπτο- και σημαντικό διπλό στο Αγρίνιο για την Κ17.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με νίκη λοιπόν, στην α φάση του νέου πρωταθλήματος της Super League, έχοντας πάντα στην άκρη του μυαλού του ότι σ’ αυτή τη σύντομη σειρά αγώνων, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια απωλειών…

Το σκορ για τον Δικέφαλο άνοιξε ο Χατσίδης στο 34′, άμεσα (36′) ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι, όπως άμεσα βέβαια απάντησε και πάλι ο Χατσίδης που με δυνατό σουτ, έπειτα από την ασίστ του Καλαϊτσίδη, έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ στο 38′.

Ενδιαφέρον το παιχνίδι με εναλλαγές και γρήγορες αντιδράσεις εκατέρωθεν. Ο Παναιτωλικός ισοφάρισε εκ νέου στο 44′ και ακριβώς στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Καραϊωάννου εκτέλεσε το φάουλ και ο Τόλιος με κεφαλιά έκανε το 2-3.

Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος, ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο και ετοιμάζεται ήδη για το επόμενο ματς, με τον Άρη στη Σουρωτή.

Μπελερής, Κούπενος, Κεσίδης (87′ Τσιότας), Τσίτσκας, Καλιόγλου, Παπαγεωργίου, Τσομπάνης (62′ Βυρσωκινός), Καλαϊτζίδης (68′ Ζούμπι), Χατσίδης, Καραϊωάννου, Τόλιος (68′ Βρύζας).