Αντίπαλοι ΠΑΟΚ: «Κόλλησε» ξανά η Άιντραχτ, «τεσσάρα» η Αμπερντίν (vids)

Η Άιντραχτ έμεινε στο 0-0 στη Φρανκφούρτη απέναντι στην Φράιμπουργκ κι έφτασε τις τέσσερις σερί ισοπαλίες στη Bundesliga!

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa Conference League έχει ξεχάσει τι θα πει νίκη στη Bundesliga… από τον Αύγουστο, αποτυγχάνοντας να επιστρέψει στα τρίποντα, παραμένοντας έτσι στην 7η θέση της βαθμολογίας μαζί με την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League.

Πάντως, το ματς είχε αρκετές ευκαιρίες η Άιντραχτ ήταν ανώτερη στα σημεία, αν και οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν «αποδράσει» με τη νίκη αν δεν υπήρχε το VAR. Στο 90+5΄ο Ανταμού βρήκε δίχτυα, όμως έπειτα από έλεγχο στο μόνιτορ ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ, σε μια φάση που σφράγισε το 0-0.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Αμπερντίν

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα Σκωτίας πανηγύρισε η Αμπερντίν επικρατώντας εύκολα με το ευρύ 4-0 της Ρος Κάουντι, για την 6η αγωνιστική της Premiership.

Οι Σκωτσέζοι με πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Μιόφσκι, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (21′, 52′) έφτασαν εύκολα στο πρώτο τους τρίποντο στη σεζόν. Στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντουκ πέτυχε το 2-0 και στην επανάληψη ο Τζέιμι ΜακΓκράθ έκανε το 3-0 στο 48′.

Συνεχίζει ακάθεκτη προς τον τίτλο η Ελσίνκι

Η Ελσίνκι συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της για το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Οι Φινλανδοί λίγες ημέρες μετά την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, εντός έδρας για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Conference League, επικράτησαν με 3-2 της Σεϊναγιόεν για τα play-offs του πρωταθλήματος.

Η Ελσίνκι πήρε «αέρα» δύο τερμάτων, καθώς ο Τούομας Όλιλα πέτυχε δύο γκολ (30′, 48′). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση με δύο τέρματα σε διάστημα δύο λεπτών (83′, 85) και ισοφάρισαν προσωρινά. Στο φινάλε του αγώνα ο Μπορεϊμά Μπαντέ σκόραρε και χάρισε τη νίκη στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Φινλανδίας.