To νέο show του Γιάννη Αντετοκούνμπο έσωσε τους Μπακς! (videos)

Το triple-double του Γιάννη Αντετοκούνμπο έσωσε τους Μιλγουόκι Μπακς κόντρα στους Ράπτορς και τους έδωσε τη νίκη (101-104) στην παράταση.

Με φόρα από το προηγούμενο βράδυ όταν είχε πετύχει ρεκόρ καριέρας απέναντι στους Γουίζαρντς ο Έλληνας σούπερ σταρ πέτυχε triple-double και αποδείχθηκε καθοριστικός στην παράταση, όπου οδηγήθηκε ένα ματς στο οποίο τα «ελάφια» προηγήθηκαν με +21 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Από δική του ασίστ στον Γκρέισον Άλεν και σουτ του τελευταίου στο τέλος της παράτασης, οι Μπακς πήραν τη νίκη και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέλυσε την έμπνευσή του: «Είδα ότι ο Γκρέισον ήταν ολομόναχος, είδα τον ΒανΒλιτ να έρχεται από τη γωνία και μπόρεσε να πασάρω την μπάλα. Ο Άλεν έβαλε το σουτ και ήξερα ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε».

Ο Greek Freak αναφέρθηκε και στους συνεχόμενους αγώνες: «Το σώμα σου είναι κουρασμένο, είναι περισσότερο νοητικό το θέμα βέβαια παρά σωματικό. Αλλά όταν μπορώ να βγω εκεί έξω και να κάνω τη δουλειά μου σωστά σε back-to-back παιχνίδια πάντα αισθάνομαι καλά».

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο ήταν 30 πόντοι με 6/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 15/21 βολές, 21 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 μπλοκ, 12 λάθη και 4 φάουλ σε 39:42.

Μετά τη δεύτερη σερί νίκη οι Μπακς πήγαν στο 25-13 (16-4 εντός και 9-9 εκτός έδρας), οι δε Ράπτορς έμειναν  στο 16-22  (11-9 εντός και 5-13 εκτός έδρας).