Σέλτικς: Οι… μάστερ του μπρέικ «άλωσαν» το Σαν Φρανσίσκο! (vid)

Τί και αν έμειναν πίσω με 15 πόντους στο 34ο λεπτό (87-72), οι Σέλτικς έκαναν πρεμιέρα στους τελικούς του NBA μετρώντας το όγδοο μπρέικ στην φετινή postseason.

Η επικράτηση τους στον πρώτο τελικό του ΝΒΑ με 120-108 απέναντι στους Ουόριορς αλλάζει τα δεδομένα και δίνει το πάνω χέρι στην ομάδα της Βοστώνης, που επιβίωσε με τρίποντα, καθώς μπορεί ο σταρ τους Τζέισον Τέιτουμ να έμεινε στα ρηχά νερά (12., 13ασ. αλλά 3/17 σουτ), όμως οι παίκτες της ευστόχησαν σε 21 από τα 41 που επιχείρησαν, ενώ έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 στην 4η περίοδο.

Ο Γουάιτ έφερε το ματς στην ισοπαλία (103-103) και ο Χόρφορντ πέρασε μπροστά με 8 σερί πόντους (111-103) 3μιση λεπτά πριν το τέλος με τη Βοστώνη να γράφει 7/7 από το τρίποντο στην περίοδο μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το σκηνικό δεν άλλαξε, οι… μάστερ του μπρέικ θυμήθηκαν την τέχνη τους στα φετινά playoffs και… άλωσαν το Σαν Φρανσίσκο με 120-108.

H επίδοση των Σέλτικς με τις 8 εκτός έδρας νίκες αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας στα playoff run. Μόνο οι Ρόκετς την σεζόν 1994-95 είχαν περισσότερες εκτός έδρας νίκες (9) ξεκινώντας από το Νο 6 της Δύσης.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Αλ Χόρφορντ που ήταν και το κύριο πρόσωπο της επικράτησης με 26 πόντους (6/8 τρίποντα) και άξιους συμπαραστάτες τους Γουάιτ 21 π. (5/8 τρίποντα) και Μπράουν (24π.).

Για τους Γουόριορς που έχασαν την ευκαιρία από τα χέρια τους, ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 34 πόντους (7/14 τρίποντα), ο Γουίγκινς είχε 20 και οι Τόμπσον και Πόρτερ Τζ. 15 και 12 αντίστοιχα.