Σέλτικς – Χιτ 116-123: Ο φοβερός και τρομερός Μπάτλερ άλωσε και τη Βοστώνη! (video)

Με άλλη μία σούπερ εμφάνιση του Τζίμι Μπάτλερ (35 πόντοι), οι φοβεροί και τρομεροί Μαιάμι Χιτ «έσπασαν» την έδρα των Σέλτικς, καθώς επικράτησαν με 123-116 μέσα στη Βοστώνη και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA.

Το σύνολο του Έρικ Σπόελστρα, ο οποίος αποδεικνύεται ο ιδανικότερος προπονητής για ματς στην postseason, έφερε τον αγώνα… τούμπα στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όταν και κυριάρχησε πλήρως με επί μέρους σκορ 25-46.

Οι Χιτ μπήκαν με +12 (91-103) στην τελευταία περίοδο, προβάδισμα που υπερασπίστηκαν ως το τέλος, αφού οι γηπεδούχοι πλησίασαν μέχρι και στο -4, 110-114, 2:31 πριν το τέλος.

Ο Τζίμι Μπάτλερ πέτυχε 35 πόντους (10/21 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 8/8 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και είχε 6 κλεψίματα σε 44 λεπτά συμμετοχής. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 9/13 σουτ) και οι Στρους, Μάρτιν, Βίνσεντ και Λάουρι να προσθέτουν από 15 πόντους πρόσφεραν σημαντική βοήθεια.

Πρώτος σκόρερ για τους Σέλτικς ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 30 πόντους (και 7 ριμπάουντ), ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10/21 σουτ, με τον Μάρκους Σμαρτ να προσθέτει 13 πόντους και 11 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-28, 66-57, 91-103, 116-123