Σάσαρι – ΠΑΟΚ 82-78: Έχασε τη νίκη μέσα απ’ τα χέρια του…

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΠΑΟΚ στη Σαρδηνία από την Ντιναμό Σάσαρι με 82-78 για  την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα του κόουτς Λυκογιάννη έφτασε πολύ κοντά στη δεύτερη ευρωπαϊκή της νίκη, απέναντι στους Ιταλούς, αλλά ένα λάθος του Φράνκε και ένα άστοχο σουτ τριών πόντων του Χαντς στέρησαν από τον «Δικέφαλο» το «διπλό» στο Palasport Roberta Serradimigni.

Στην επιστροφή του ο Ράιλι οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε ένα εντυπωσιακό «καμ μπακ» από το μείον 10 του ημιχρόνου (40-30) και με δικό του τρίποντο οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε 77 – 75, ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα.

Με 1/2 βολές ο Ρένφρο μείωσε σε 79-76, ο Πόλι πήρε το ριμπάουντ μετά τη δεύτερη χαμένη βολή του Αμερικανού και με δύο εύστοχες βολές του Χαντς, η διαφορά έπεσε στον πόντο (79-78) με 28 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε και έκλεψε την μπάλα, την οποία έχασε μέσα από τα χέρια του ο Φράνκε, ζητώντας φάουλ, στη συνέχεια ο Ρένφρο έκανε το φάουλ στον Κρούσλιν, που με 1/2 βολές έγραψε το 80-78.

Στην τελευταία επίθεση ο Χαντς πήρε την ευθύνη για το τελευταίο σουτ, αλλά ο Αμερικανός αστόχησε στο σουτ τριών πόντων και χάθηκε η ευκαιρία να φύγει ο ΠΑΟΚ νικητής από την Σαρδηνία.

Δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78