Ρεάλ-Εφές 130-126: Ένα προς ένα όλα τα ρεκόρ της ιστορικής βραδιάς (vid)

Ο μπασκετικός κόσμος ασχολείται από το βράδυ της Παρασκευής (5/1) με τον πρώτο αγώνα των τεσσάρων παρατάσεων στην ιστορία της EuroLeague.

Η 6η Ιανουαρίου 2024 θα μείνει στην ιστορία του μπάσκετ ως η βραδιά όπου οι δύο τελευταίοι πρωταθλητές (Ρεάλ και Εφές) έπαιξαν το μεγαλύτερο παιχνίδι ποτέ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο Νο 5.711 αγώνας από την ίδρυση της EuroLeague το 2000 ήταν ο πρώτος που κρίθηκε στην τέταρτη παράταση. Μέχρι τώρα κανένας από όλους τους άλλους 5.710 αγώνες δεν ξεπέρασε τις δύο παρατάσεις.

Οι δύο ομάδες κατέρριψαν το ρεκόρ πόντων σε ένα αγώνα για πόντους από μια ομάδα, το οποίο ήταν 123 τόσο από τον Παναθηναϊκό, πριν από 15 σεζόν, όσο και από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, πριν από 20 χρόνια.

Το σύνολο των 256 πόντων κατέρριψε το ρεκόρ ενός αγώνα για δύο ομάδες, το οποίο ήταν 232 όταν ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Φορτιτούντο Μπολόνια με 114-118 τη σεζόν 2003-04.

Ήταν μια τέτοια αξέχαστη βραδιά. Μετά από 19 ισοπαλίες, 16 αλλαγές στο προβάδισμα και συνολικά 60 λεπτά στο παρκέ του Wizink Center, καμία ομάδα δεν έπρεπε να χάσει.

«Είναι εκπληκτικό αυτό που συνέβη απόψε», είπε ο προπονητής της Ρεάλ Τσους Ματέο μετά την αποχώρησή του από το γήπεδο. «Και οι δύο ομάδες άξιζαν να κερδίσουν, αγωνιστήκαμε μέχρι το τέλος, πιθανώς, είναι αδύνατο να δούμε αντίστοιχο ματς σε ένα άλλο πρωτάθλημα που δεν θα είναι η EuroLeague. Και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν σαν τρελοί για τη νίκη και ήταν εκπληκτικό η καρδιά που και οι δύο οι ομάδες έβαλαν στο γήπεδο».

Καμία ομάδα της EuroLeague δεν είχε ποτέ τρεις παίκτες να σκοράρουν 25 πόντους ή περισσότερους στο ίδιο παιχνίδι. Για τη Ρεάλ, ο Μούσα σημείωσε 40, ο Χεζόνια 31 – οι περισσότεροι στην καριέρα τους – και ο Καμπάτσο 25.

Καμία ομάδα της EuroLeague δεν είχε ποτέ τέσσερις παίκτες με δείκτη αξιολόγησης 25 και άνω μέχρι τη Ρεάλ με τους Μούσα (46), Καμπάτσο (30), Χεζόνια (26) και Ταβάρες (35).

Οι 40 πόντοι του Μούσα, τα 15 εύστοχα σουτ και τα 13 δίποντα του Βόσνιου είναι όλα ρεκόρ στην ιστορία της Ρεάλ.

Οι 17 προσπάθειες για σουτ τριών πόντων (7/17) από τον Χεζόνια ήταν οι περισσότερες από παίκτη της Ρεάλ σε ένα παιχνίδι.

Για την Εφές, ο Λάρκιν και ο Πλέις έγιναν οι δύο πρώτοι παίκτες της EuroLeague που ξεπέρασαν τα 50 λεπτά σε οποιοδήποτε παιχνίδι. Ο Λάρκιν έχει πλέον το ρεκόρ με 53 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα. Ο Pleiss είναι ακριβώς πίσω με 52 λεπτά, 56 δευτερόλεπτα.

Ως ομάδα, η Εφές μάζεψε τα περισσότερα ριμπάουντ στην ιστορία του συλλόγου με 56, τα οποία ισοδυναμούσαν με το πέμπτο υψηλότερο σύνολο στην ιστορία της EuroLeague.