Ραψωδία Αντετοκούνμπο και πρωτιά για την Εθνική! (vids)

Πραγματικός «οδοστρωτήρας» ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε από το χέρι την Εθνική ομάδα μπάσκετ και την οδήγησε στη νίκη απέναντι στην Ουκρανία (99-79)  μαζί και στην 1η θέση του 3ου ομίλου του EuroBasket 2022.

Ο Greek Freak σταμάτησε στους 41 πόντους με 13/16 δίποντα, 15/18 βολές, 0/2 τρίποντα, μαζί με 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ σε μόλις 23:57 συμμετοχής, μία επίδοση που αποτελεί νέο career high σε πόντους με τη φανέλα της Εθνικής και το δεύτερο ματς του Έλληνα σούπερ σταρ των Μπακς με πάνω από 40 πόντους.

Η Εθνική Ελλάδας άντεξε στη σκληρή άμυνα των Ουκρανών στο πρώτο ημίχρονο, που ήταν στα όρια του… ξύλου, οι διεθνείς κράτησαν την ψυχραιμία τους στα αδικαιολόγητα σφυρίγματα των διαιτητών και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να το παίρνει προσωπικά στην τρίτη περίοδο (15π. σε αυτό το διάστημα), η «γαλανόλευκη» θριάμβευσε στο ντέρμπι κορυφής.

Η Εθνική έδεσε την περιφερειακή άμυνα της στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νικ Καλάθης και Τάιλερ Ντόρσεϊ βρήκαν ρυθμό από τα 6.75, με τον πρώτο να δίνει παράλληλα ρεσιτάλ δημιουργίας, και με επιμέρους σκορ 32-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, απόρροια των  επιθετικών ορέξεων του Giannis, η «γαλανόλευκη» απλοποίησε το έργο της.

Από 13 πόντους πρόσθεσαν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ και Νικ Καλάθης (7ασ., 5ρ.).

Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία), Μεστρ (Γαλλία), Στράουμπε (Γερμανία)

Δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5, Αντετοκούνμπο Θ. 2, Λαρεντζάκης 2, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 41, Καλάθης 13 (3), Ντόρσεϊ 13 (1), Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 4

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε το 4 στα 4 «κλειδώνοντας» αήττητη την πρώτη θέση του 3ου ομίλου και υποχρεώνοντας την ομάδα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκιτς στην πρώτη ήττα της (3-1).

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία αγωνιστική υποχρέωση της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, απέναντι στην Εσθονία (8/9, 18:00), ενώ η Ουκρανία θα αντιμετωπίσει την Κροατία (8/9, 15:15).