ΠΑΟΚ – Περιστέρι 70-81: Έμεινε από δυνάμεις και το πλήρωσε ακριβά

O ΠΑΟΚ πλήρωσε ένα μεγάλο νεκρό διάστημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου δεν περιόρισε κανένα από τα ατού του Περιστερίου, με αποτέλεσμα η ομάδα από τη Δυτική όχθη της Αθήνας να φύγει με το «διπλό» (70-81) από τη Θεσσαλονίκη.

Οι Κασελάκης, Μπίλαν, Φρανσίσκο και Ντένμον, έκαναν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, την ίδια ώρα που «Δικέφαλος» για πρώτη φορά φέτος, είχε σχεδόν όλους τους ξένους του σε κακή μέρα, με τον Χαντς να έχει 15 πόντους μεν, αλλά με 3/10 σουτ, τους ΡάιλιΦράνκε να μένουν χαμηλά, τους ΡένφροΠόλι να είναι εκτός κλίματος αγώνα και με τον Σάιμπερτ να βάζει κάποια σουτ, αλλά να μένει σε αυτό. Ο Μαργαρίτης πάλεψε όσο είχε δυνάμεις (11π.).

Πάντως, ο ΠΑΟΚ και ο κόουτς Λυκογιάννης φωνάζουν για τη διαιτησία και μια απόφαση τους 5:30 πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Οι «ασπρόμαυροι» θεωρούν ότι δεν υπήρχε φάουλ πάνω στον Ντένμον στην προσπάθεια του για τρίποντο, ενώ οι διαμαρτυρίες έφεραν και την τεχνική ποινή.

«Είχαμε ενεργειακό θέμα. Αποτύχαμε να αντιμετωπίσουμε τον Κασελάκη και μας τιμώρησε σε αρκετές φάσεις. Πέντε λεπτά πριν τελειώσει το ματς υπήρξε μια καθοριστική φάση που έδωσε αέρα 10 πόντων στο Περιστέρι. Δόθηκαν βολές στο Ντένμον που δεν υπήρχαν και μια τεχνική ποινή εις βάρος μας και αυτό έδωσε διαφορά ασφαλείας στο Περιστέρι που την διαχειρίστηκε στο φινάλε», δήλωσε ο προπονητής του ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-38,  55-58, 70-81