Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-65: Αντεξε για 30 λεπτά…

O ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός για σχεδόν 30 λεπτά, αλλά στο τέλος ο Ολυμπιακός με την ανωτερότητα και την ποιότητα του ρόστερ του έφτασε εύκολα στη νίκη (83-65) στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς των playoffs της Basket League.

O «Δικέφαλος» μπήκε πολύ καλά στο παρκέ του ΣΕΦ και για 20 λεπτά έπαιξε το καλύτερο μπάσκετ της σεζόν. Οι «ασπρόμαυροι» με 11/21 τρίποντα, καθαρό μυαλό, αποφασιστικότητα έδειχναν ανταγωνιστικοί απέναντι σε μια ομάδα που σε μια εβδομάδα στο Κάουνας θα διεκδικήσει την Ευρωλίγκα.

Το κακό επιθετικά τρίτο δεκάλεπτο (21-7) έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρόλευκων», που δεδομένα κάποια στιγμή θα έβρισκαν ρυθμό και με την ποιότητά τους θα έφερναν το παιχνίδι στα μέτρα τους, αφού φυσικά η τριάδα των Πιτσίλκας, Κατραχούρας, Καρπάνος δεν έβλεπε τίποτα στο κομμάτι της άμυνας.

Ο ΠΑΟΚ άντεξε μέχρι το 25ο λεπτό, αλλά τα 11/21 τρίποντα του πρώτου μέρους, ήταν 13/36 στο τέλος του αγώνα και αυτό τα λέει όλα. Όπως και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι σούταραν μόλις 4 βολές κι ας εκτέλεσαν 36 τρίποντα και 33 δίποντα…

Ο Σάιμπερτ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για το «Δικέφαλο», ο Ράιλι είχε 12 και 4 ασίστ, ενώ Χαντς και Φράνκε είχαν από 9 και 7 πόντους, όλοι όμως στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ έχει να κρατήσει πάρα πολλά από το πρώτο του, εκπληκτικό ημίχρονο, αναμενόμενα φάνηκαν οι αδυναμίες του στο δεύτερο, ενώ στο Game 2 θα προσπαθήσει για κάτι καλύτερο από σήμερα.

Δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65