ΝΒΑ: Tα highlights από την «απόδραση» των Μπακς στη δεύτερη παράταση (videos)

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον Τζου Χόλιντεϊ οι Μπακς φλέρταραν με δεύτερη διαδοχική ήττα στο ΝΒΑ, αλλά σώθηκαν έξι δέκατα πριν το τέλος της παράτασης και έφτασαν στη νίκη με 132-136 επί των Θάντερ στην Οκλαχόμα.

Για να συμβεί, βέβαια, αυτό, οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να… βγάλουν μόνοι τους τα ματάκια τους έξι δέκατα του δευτερολέπτου πριν από το τέλος της πρώτης παράτασης. Οι Θάντερ να παίξουν μια απλή άμυνα, υπέπεσαν σε καθαρό φάουλ στον Μπρουκ Λόπεζ στέλνοντας τον από το πουθενά στη γραμμή της φιλανθρωπίας και από εκεί το ματς στη δεύτερη παράταση.

Σε μια βραδιά καριέρας, ο Τζεβόν Κάρτερ πέτυχε 36 πόντους, με 5 τρίποντα και 12 ασίστ και κάλυψε ουσιαστικά την απουσία τόσο του Γιάννη, όσο και του Χόλιντεϊ, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη

Ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν για άλλο ένα παιχνίδι εξαιρετικός (24π., 13 ρ., 5 μπλοκ) αν και άστοχος (1/6 τρίποντα). Ο γνωστός μας Αλεξέι Ποκουσέβσκι είχε (17π., 9 ρ., 4 τρίποντα), ωστόσο ο πρώην άσσος του Ολυμπιακού αστόχησε απελπιστικά στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας στο τρίποντο που επιχείρησε και με το οποίο θα μπορούσε να οδηγήσει σε νίκη την ομάδα του.