NBA: Οι Γκρίζλις διέλυσαν τους Μπακς με 142-101 (video)

Στο δεύτερο χειρότερο βράδυ του Μάικ Μπουντενχόλζερ στον πάγκο των «ελαφιών», οι Μπακς γνώρισαν την συντριβή από τους Μέμφις Γκρίζλις με 142-101.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μένει στους 19 πόντους (5/13 σουτ) και να μένει στον πάγκο από τα μισά της 3ης περιόδου, οι Μπακς άγγιξαν τη χειρότερη ήττα στην εποχή του Μάικ Μπουντενχόλζερ, η οποία δεν επιβεβαιώθηκε για έναν μόλις πόντο (42 πόντοι η μεγαλύτερη διαφορά).

Οι Γκρίζλις, οι οποίοι έπιασαν κορυφή στη Δύση με ρεκόρ 19-9 δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Μιλγουόκι από το ξεκίνημα του αγώνα. Έκλεισαν την 1η περίοδο με τη διαφορά στους 15 πόντους (33-18), και προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 70-41, ενώ ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή στην 3η περίοδο με το επιβλητικό 47-30 και 117-71!

Οι Μπακς ενώ σουτάρουν με μέσο όρο στα 42.7%, το ποσοστό τους έπεσε στο 37.2%. Με 13/50 τρίποντα και τον Κρις Μίντλεντον να έχει 1/12 σουτ μένοντας στους 3 πόντους, δεν είχαν την παραμικρή τύχη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 19 πόντους με 1/3 τρίποντα, 4/10 δίποντα και 8/13 βολές (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ο Μπόμπι Πόρτις σημείωσε επίσης 19 πόντους και μετά το… χάος.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ απουσίαζε, ο Μπρουκ Λόπεζ 4 πόντους με 1/6 σουτ. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, έχοντας 3 πόντους (1/1 διπ., 1/2 βολές), 3 ριμπάουντ σε 15:36.

Ο εκπληκτικός Τζα Μοράντ είχε 25 πόντους (2/8 τριπ., 7/13 διπ., 5/8 βολές), 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ο Ντίλον Μπρουκς πρόσθεσε 18 πόντους, ενώ έξι ακόμα παίκτες τελείωσαν με τουλάχιστον 10 πόντους.

Πλέον, οι Γκρίζλις μετρούν επτά συνεχόμενες νίκες, ενώ οι Μπακς θα επιχειρήσουν να ξεκινήσουν το δικό τους επιστρέφοντας στο Μιλγουόκι απέναντι στους Γιούτα Τζαζ.