Νάγκετς-Μπακς 113-107: Μάρεϊ και Γιόκιτς «χάλασαν» το ντεμπούτο Ρίβερς (vid)

Tο ντεμπούτο του Γκλεν “Ντοκ” Ρίβερς στην άκρη του πάγκου των Μπακς δεν συνοδεύτηκε από επιτυχία, με το Μιλγουόκι να γνωρίζει την ήττα με 113-107 και τον νέο τεχνικό της ομάδας να ψάχνει στο επόμενο ματς με τους Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ τα ξημερώματα της Πέμπτης (1/2) την πρώτη του νίκη ως head coach των «ελαφιών».

Το παιχνίδι της «Ball Arena» του Ντένβερ απέναντι στους πρωταθλητές Νάγκετς θύμιζε αγώνα play-offs. Δυνατές μονομαχίες, εξαιρετικές εμφανίσεις, πολλές εναλλαγές στο σκορ και οι σταρ των ομάδων να κάνουν όσο το δυνατόν καλύτερα την δουλειά τους.

Το σπουδαίο δίδυμο των Νάγκετς, Τζαμάλ Μάρεϊ και Νίκολα Γιόκιτς, σε εξαιρετική βραδιά έκανε τα… πάντα και ήταν εκείνο που «υπέγραψε» τη νίκη των Νάγκετς, με την οποία έφτασαν στο 33-15 και «σκαρφάλωσαν» στη 2η θέση της Δύσης προσπερνώντας του Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Συγκεκριμένα ο Καναδός γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 35 πόντους (σ.σ. οι 21 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο) έχοντας 13/20 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/10 βολές και 5 ασίστ. Αντίστοιχα ο Σέρβος σέντερ πρόσθεσε ένα ακόμα triple double στο πλούσιο βιογραφικό του καθώς είχε 25 πόντους (10/25 σουτ, 4/5 βολές), 16 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς δεν μπόρεσαν να «λυγίσουν» τους γηπεδούχους Νάγκετς στο Κολοράντο και γνώρισαν την 15η ήττα τους τη φετινή σεζόν.

Ο Greek Freak «έγραψε» double double στην στατιστική του έχοντας 29 πόντους με 10/18 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/11 βολές, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν οι Μπρουκ Λόπεζ (19π., 5/9τρ.), Ντέιμιαν Λίλαρντ (18π.) και Κρις Μίντλετον (14π., 8ριμπ.)