Μπακς – Κλίπερς 106-105: Μυθική εμφάνιση Αντετοκούνμπο που σταμάτησε στους 54 πόντους! (videos)

Οι Μιλγουόκι Μπακς βρέθηκαν να χάνουν με 21 πόντους διαφορά μέσα στο «σπίτι» τους, αλλά με ένα εντυπωσιακό «comeback» κατόρθωσαν να επιστρέφουν από το -21 (76-51, 7:26 πριν το τέλος της 3ης περιόδου) και να πάρουν τη νίκη με 106-105 απέναντι στους Λος Άντζελες Κλίπερς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε ακόμα μία μυθική εμφάνιση, ξεπερνώντας για τρίτη φορά μέσα στο 2023 τους 50 πόντους, σταματώντας στους 54 πόντους στα 36:26 που βρέθηκε στο παρκέ.
Ο Έλληνας σούπερ σταρ τελείωσε την αναμέτρηση με 54 πόντους, 18 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Η στατιστική του «έγραψε»: 19/30 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10/15 βολές.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ σε ένα κακό βράδυ είχε 12 πόντους με 4/15 σουτ, ενώ ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 16 πόντους με 6/14 σουτ. Συνολικά οι Big 3 των Μπακς πήραν 68 από τις 90 προσπάθειες της ομάδας του Μιλγουόκι.

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 23-11 υπέρ των Μπακς, με τον Greek Freak να έχει μέχρι εκείνο το σημείο 34 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ένα τρίποντο του Κρις Μίντλετον μείωσε τη διαφορά στους δύο, 96-94, 6:24 πριν το φινάλε του αγώνα. Οι Κλίπερς βρήκαν τις λύσεις και προηγήθηκαν με 105-99. Αλλά έχασαν 7 απανωτές επιθέσεις και οι Μπακς δεν θα μπορούσαν να μείνουν με σταυρωμένα χέρια. Έκαναν και αυτή τη μίνι ανατροπή χάρη στον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Δύο βολές του Αντετοκούνμπο, 1:50 πριν το τέλος, έδωσαν το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στους Μπακς (106-105). Οι Κλίπερς έμειναν χωρίς πόντο για πάνωβ από τρία λεπτά και στο τέλος ο Λέοναρντ αστόχησε στο καθοριστικό σουτ του αγώνα.