Μπακς – Καβαλίερς 117-102: «Εξωγήινος» με 38π. ο Αντετοκούνμπο! (videos)

Βλέπεις το τελικό σκορ (117-102) και υποθέτεις ότι η επικράτηση θα ήταν σχετικά εύκολη. Έλα, όμως, που οι Μιλγουόκι Μπακς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να λειτουργεί σε ένα ακόμη ματς σε επίπεδο MVP, χρειάστηκαν μια… εξωπραγματική τρίτη περίοδο για να διαλύσουν στο τέλος τους Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δωδεκάλεπτου η διαφορά ήταν στους 11 πόντους (63-52) υπέρ των Καβαλίερς, ωστόσο δώδεκα αγωνιστικά λεπτά αργότερα, οι πιθανότητες ανατράπηκαν άρδην.

Οι Μπακς (ξανά χωρίς τον Μίντλετον, εκτός ήταν και ο Ιμπάκα) στα πρώτα οκτώ λεπτά της περιόδου έκαναν επί μέρους σκορ 23-2 (!) και έκλεισαν το δωδεκάλεπτο με το επιβλητικό 35-10!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε το ματς με 38 πόντους (2/3 τριπ., 11/17 διπ., 10/14 βολές), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ και υποχρέωσε τους Καβς στην πρώτη ήττα μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Συμπωματικά και η προηγούμενη απώλεια ήταν στο Μιλγουόκι (113-98).

Ο Greek Freak βρήκε υποστήριξη στο σκορ από τους Τζεβόν Κάρτερ (18π.) και Μπόμπι Πόρτις (14π., 8 ριμπ.), ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ μπορεί να τελείωσε με 9 πόντους, έχοντας μείνει για αρκετό διάστημα στον πάγκο στο 1ο ημίχρονο λόγω φάουλ.

Το Κλίβελαντ πήρε πόντους από τον Ντόνοβαν Μίτσελ (29π.) και τον Ντάριους Γκάρλαντ (20π.), ωστόσο στην κρίσιμη καμπή του αγώνα, όλοι οι παίκτες των Καβαλίερς έμοιαζαν χαμένοι στο παρκέ.