Basketball

Μαρούσι-ΠΑΟΚ 75-80: Κρύο αίμα ο Ισλανδός Φρίντρικσον στο μεγάλο διπλό του «Δικεφάλου!»

Για τον ΠΑΟΚ, που στην πρεμιέρα ήταν σπογοητευτικός γνωρίζοντας την ήττα από τον Προμηθέα, ήταν πολύ σημαντικό να πάρει τη νίκη σήμερα, απέναντι στο Μαρούσι κάτι που το έκανε με 80-75, χάρη στον εντυπωσιακό Έλβαρ Φρίντρικσον.

Ο Ισλανδός πόιντ γκαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, με 22 πόντους, 7 ασίστ, μεγάλα τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο και το καθοριστικό κλέψιμο στην τελευταία άμυνα, όταν… πήρε και το πορτοφόλι του Πένο, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Καθοριστική ήταν η παρουσία στο δεύτερο μισό του Χάρισον (19π.) και των Μπελιάουσκας, Τσαϊρέλη να βοηθούν, για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στο 75-80 στην έδρα του μαχητικότατου, αλλά ανέτοιμου Αμαρουσίου, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση χωρίς τον προπονητή του, Γιώργου Σκαραφίγκα, ο οποίος στις αρχές της τέταρτης περιόδου αποβλήθηκεμε δυο τεχνικές ποινές, και τη Βάσω Γκουζίνη, να αναλαμβάνει χρέη head coach.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε λύσεις, μόνο στην άμυνα του Γιαννόπουλου, που ένιωσε άνετα κι άρχισε να βάζει μεγάλα σουτ, αλλά ο Χάρισον, τον κρατούσε μπροστά (65-69).

Σε εκείνο το σημείο ο Φρίντρικσον έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα (είχε προηγηθεί ένα ακόμα στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου) για το 69-76, αλλά το παιχνίδι δεν τελείωσε. Γκολ-φάουλ του Χιλ και τρίποντο του Γιαννόπουλου, έφεραν το Μαρούσι στο -1 (75-76).

Άμυνες βγήκαν εκατέρωθεν και ο ΜακΝίς που είχε 0/6 βολές μέχρι εκείνο το σημείο, έβαλε το ζευγάρι του, για το 75-78, 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η επίθεση, στην πορεία, για το Μαρούσι σταμάτησε, μετά από κλέψιμο του Φρίντρικσον, στον Πένο και ο ΜακΝίς διαμόρφωσε το τελικό 75-80.

Διαιτητές: Θεωνάς, Μαρινάκης, Χριστινάκης

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Χιλ 5, Πένο 13 (3), Στασινός, Τζούστον 10 (1), Μπρίσκο 15 (1), Ραντούλιτσα 13, Μπόγρης, Νικολαϊδης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 19 (3).

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φλάτεν, ΜακΝίς 10, Γκίλμορ 4, Χάρισον 19 (2), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Φρίντρικσον 22 (4), Μαργαρίτης 6 (2), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 11 (2).