Τίτλοι τέλους για την Εθνική! Η Γερμανία μας «εκτέλεσε» με τα τρίποντα (vids)

Η Εθνική μπάσκετ «πλήρωσε» ακριβά το κακό δεύτερο ημίχρονό της και αποχαιρέτισε το Eurobasket 2022 γνωρίζοντας την ήττα με 107-96 από τη Γερμανία, που πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης.

Η Εθνική ομάδα με αποκαρδιωτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και αναιμική άμυνα (επέτρεψε τους Γερμανούς να σουτάρουν με 17/31 τρίποντα!) δέχθηκε μια βαριά ήττα με 11 πόντους διαφορά.

Μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο (31-27) με τον Λαρεντζάκη να δίνει ρυθμό στην επίθεση και να κερδίζει τις μάχες στην άμυνα, η Εθνική έφτασε στην ισοφάριση (44-44) και με αποκορύφωμα το ασύλληπτο τρίποντο του Σλούκα πολύ πίσω από το κέντρο στην εκπνοή του ημιχρόνου, γράφτηκε το 61-57 για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Η πεντάδα που παρέταξε ο Δημήτρης Ιτούδης στην έναρξη της τρίτης περιόδου (Σλούκας, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννης Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννης) έφερε… ακινησία στην άμυνα, με τους Γερμανούς να βρίσκουν και πάλι τα ελεύθερα σουτ… Βάγκνερ και Φόγκμαν, μάλιστα, έδωσε πραγματική παράσταση από τα 6.75 και τα «πάντσερ» με επιμέρους σκορ 20-1(!) εκτόξευσαν τη διαφορά στο 26΄ στο +15 (77-62). Ο ομοσπονδιακός τεχνικός άλλαξε το σχήμα, αλλά η Γερμανία είχε βρει ψυχολογία (83-71 στο 30΄).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Γερμανία κυριάρχησε στα ριμπάουντ, η αστοχία «εγκαταστάθηκε» στην Εθνική και με τα «πάντσερ» να παραμένουν «ζεστά» από τα 6.75 η διαφορά άνοιξε και πάλι υπέρ της «οικοδέσποινας» (92-78 στο 33΄). Οι Γερμανοί ξέφυγαν ακόμη και με +16 (96-80) στο 35΄, τη στιγμή που οι διεθνείς μάταια προσπαθούσαν να αντιδράσουν… Όταν μάλιστα αποβλήθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 4:56΄ για το τέλος της αναμέτρησης, με δεύτερο αντιαθλητικό, οι διεθνείς απλά παραδόθηκαν….

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Λαντζαρίνι (Ιταλία), Κρέιτς (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 31-27,57-61, 83-71, 107-96

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 7, Αντετοκούνμπο Γ. 31 (1), Αντετοκούνμπο Κ., Αντετοκούνμπο Θ. 4, Καλάθης 2, Ντόρσεϊ 13 (2), Λαρεντζάκης 18 (4/4), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1)