Basketball

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 71-83: Αντίο στο 2022 με «διπλάρα» στα Λιόσια! (videos)

Με τον Τζέιλεντ Ράιλι να ξεκινάει το ντέρμπι λες κι ήταν σ’ άλλο γήπεδο, αλλά να τελειώνει το ματς με 23 πόντους ο ΠΑΟΚ των πολλών απουσιών πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από τα Λιόσια επικρατώντας με 71-83 της ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ταξίδεψε στην Αθήνα με προβλήματα, βρέθηκε να κυνηγά διψήφια διαφορά με το «καλημέρα», ωστόσο ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος του ματς για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» σημείωσε 13/30 τρίποντα (κλείνοντας και το παιχνίδι με το περιφερειακό σουτ του Ράιλι), ενώ μάζεψε 40 ριμπάουντ (έναντι 27) και… έσβησε τα 17 λάθη που έγραψε στη στατιστική του.

«Ήταν ένα σπουδαίο διπλό, χρόνια πολλά σ’ όλους, τα φιλιά μας στη Θεσσαλονίκη και τον κόσμο του ΠΑΟΚ», έλεγε ο κόουτς Λυκογιάννης μετά το φινάλε της τελευταία αναμέτρησης για το 2022, όπου η ομάδα του παρατάχθηκε χωρίς τρεις παίκτες και πλέον κοιτάζει το ματς με τη Ρίτας, το πρώτο για το 2023.

Με την είσοδο του Χαντς, οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση τους, πίεσαν στο επιθετικό ριμπάουντ και επέστρεψαν, με το πρώτο δεκάλεπτο, να κλείνει στο 21-20. Ακολούθησαν οι Πόλι και  Φράνκε με τον ΠΑΟΚ να φτάνει μέχρι το +9 (29-38) και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (36-39), όπως και την τρίτη περίοδος (52-56) παρότι η ΑΕΚ με την επιστροφή του Φρέιζιερ βρήκε επιθετικό ρυθμό.

Ο Ράιλι με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μια σπουδαία εμφάνιση στην τελευταία περίοδο έφτασε τους 23 πόντους, ο Χαντς είχε 17π., ο Φράνκε με 13π., ο Πόλι με 11π. και 7 ριμπάουντ, αλλά και η κομβική παρουσία του Μαργαρίτη στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάλυψαν τα όποια κενά και ο ΠΑΟΚ μετά το διπλό-πρόκριση επί της Ντιζόν στην Ευρώπη, πέρασε με 71-83 από την έδρα μιας ομάδας που, θεωρητικά, έχει πιο ψηλούς στόχους από αυτόν.

Δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83