Backstage

Το σερί του ΠΑΟΚ και το απόλυτο του Λουτσέσκου

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναιτωλικό το Σάββατο (20/8 – 21:45) στην Τούμπα, για την πρώτη αγωνιστική της Superleague 2022/23.

Ο «Δικέφαλος» τρέχει ένα εντυπωσιακό σερί στο οποίο έχει φτάσει να μετρά 15 διαδοχικές νίκες απέναντι στον Παναιτωλικό σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας ανεξαρτήτου έδρας.

Συνολικά οι δύο ομάδες έχουν δώσει 12 αγώνες με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ, όπου οι «ασπρόμαυροι» μετρούν 10 νίκες, υπάρχει μια ισοπαλία, ενώ ο Παναιτωλικός έχει καταφέρει να φύγει θριαμβευτής από την Τούμπα μόλις μία φορά. Συγκεκριμένα η ιστορική νίκη της ομάδας του Αγρινίου σημειώθηκε στις 31 Ιανουαρίου του 2015, όπου είχε επικρατήσει με 1-2.

Σ’ εκείνο το παιγνίδι ο Αντρέ Άλβες είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, ισοφάρισε ο Ρόμπερτ Μακ για την ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων πάλι ο Άλβες σκόραρε χαρίζοντας τη μεγάλη νίκη στο συγκρότημα του πρώην παίκτη και προπονητή του «Δικεφάλου», Μάκη Χάβου.

Από τη δική του πλευρά, ο Ραζβάν Λουτσέσκου ως προπονητής του ΠΑΟΚ έχει έρθει αντιμέτωπος με τον Παναιτωλικό έξι φορές και μετράει ισάριθμες νίκες.

Συνολικά ο Ρουμάνος τεχνικός σε 12 αναμετρήσεις, είτε ως προπονητής της Ξάνθης, είτε ως προπονητής του ΠΑΟΚ, κόντρα στους «κυανοκίτρινους» μετρά 10 νίκες, μια ισοπαλία και μία ήττα.

Αμφότερα τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα του ήταν όσο ακόμη βρισκόταν στον πάγκο της Ξάνθης. Η ισοπαλία με 2-2 και η ήττα με 5-2, σε εκτός έδρας παιχνίδια και στις δύο περιπτώσεις.