Backstage

Ο ΠΑΟΚ παίζει με τη φωτιά και στο τέλος… καίγεται! – Επτά «πεταμένοι» βαθμοί έως τώρα

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση για έναν ΠΑΟΚ που έχει προηγηθεί με 1-0 στα έξι από τα επτά ματς του πρωταθλήματος και έχει χάσει 7 βαθμούς.

Δεν ξέρουμε αν οι φίλοι του ΠΑΟΚ θα γιορτάσουν την σημερινή Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας. Έχουν τους λόγους τους…

Οι «ασπρόμαυροι» αρχίζουν να συνηθίζουν σε μια κατάσταση πολύ επικίνδυνη για την… υγεία των οπαδών τους. Αυτό το κρύο-ζέστη στο οποίο επιβάλλει τους φίλους της, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, είναι κάτι που προβληματίζει έντονα.

Την ημέρα που τυγχάνει να γιορτάζει τα 68α γενέθλιά του ο μετρ του 1-0, Φερνάντο Σάντος, στον ΠΑΟΚ μετρούν τους χαμένους βαθμούς έχοντας προηγηθεί με 1-0 στα έξι από τα επτά ματς του πρωταθλήματος.

Δεν είναι τυχαίο ότι ο «Δικέφαλος» σε όλα όσα παιγνίδια σκόραρε, πλην του 0-0 με τον Άρη, έχει καταφέρει να κερδίσει μόλις στα μισά παιγνίδια (3) και στα υπόλοιπα να πετάξει 7 βαθμούς, σε δύο περιπτώσεις δεχόμενος γκολ στις καθυστερήσεις των αγώνων γκρεμίζοντας ό,τι έχτιζε μέχρι τότε.

Το ζητούμενο είναι ότι οι «ασπρόμαυροι» και στα τρία ματς που κέρδισαν με Παναιτωλικό (1-0), Ατρόμητο (2-1), Λαμία (1-0) μεχρι το τελος έπαιξαν με τη φωτιά.

Στην πρεμιέρα παραλίγο να πληρώσει στο τέλος ένα λάθος του Κουλιεράκη, δέχθηκε γκολ (προσωρινής) ισοφάρισης από τον Τζοβάρα στο 91ο λεπτό και χρειάστηκε να βουτήξει στα πόδια του Μποάκι με περίσσια αυτοθυσία ο Κοτάρσκι στην τελευταία φάση του αγώνα με τη Λαμία.

Σε τρία από τα επτά ματς πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ έχει δεχθεί γκολ μετά το 90’ και μόλις μια φορά βρήκε χρόνο και τρόπο να αντιδράσει απέναντι στον Ατρόμητο με το «buzzer beater» του Κάλεντ Νάρεϊ, ο οποίος έχει σκοράρει και στα ματς του Ηρακλείου και της Λιβαδειάς, όπου είδε την ομάδα του να… «αυτοκτονεί» στις καθυστερήσεις.

Ο «Δικέφαλος» είναι στο -9 από την κορυφή παρότι έχει προηγηθεί στο σκορ ακόμα και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Κι όμως, κατάφερε να μην πάρει ούτε βαθμό από την συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Ζώντας από την αρχή της χρονιάς στο εύθραυστο +1 γκολ οι «ασπρόμαυροι» παίζουν με τη φωτιά σε κάθε παιγνίδι τους. Και το πλήρωσαν ακριβά στα ματς με ΟΦΗ και Λεβαδειακό, όπου πέταξαν στα σκουπίδια τέσσερις δικούς τους βαθμούς.

ΠΗΓΗ: Gazzetta.gr