Backstage

Ο ίδιος VAR που έδωσε το πέναλτι στον Παναθηναϊκό με την Μαρσέιγ, έδωσε και το πέναλτι στην ΑΕΚ! Συμπτώσεις…

Μέχρι το 92ο λεπτό του αγώνα με τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ στην OPAP Arena, η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 και αποκλεισμένη από τη συνέχεια του UEFA Champions League.

Όμως, είπαμε, (και) στο ποδόσφαιρο ισχύει απόλυτα το «ποτέ μη λες ποτέ». Ετσι, με ανατροπή που ανάγεται στη σφαίρα του… εξωπραγματικού, η «Ενωση» ισοφάρισε 2-2 και πήρε την πρόκριση στα play-off, όπου την περιμένει η πρωταθλήτρια Βελγίου, Αντβερπ.

Δεν ξέρουμε αν στο Βέλγιο την Τρίτη (22/8) θα είναι ο ίδιος «VARιστας» που ήταν τόσο χτες το βράδυ στην OPAP Arena, όσο και πριν από λίγες ημέρες στο «Βελοντρόμ» για τη ρεβάνς του Παναθηναϊκού με τη Μαρσέιγ.

Ο Άγγλος Στιούαρτ Άτγουελ, που λέτε, ήταν στο VAR και στα δύο παιχνίδια των ελληνικών ομάδων.

Κοινός παρονομαστής και στις δύο περιπτώσεις: Πέναλτι για χέρι, το οποίο ήταν σε αντικανονική θέση, υπέρ των ομάδων μας στις καθυστερήσεις για το οποίο ο διαιτητής κλήθηκε από τον Αγγλο «VARιστα» να πάει για να το δει on the field με τη… συνέχεια να είναι γνωστή.

Πρώτα κατά του Ματέο Γκεντζουζί και της Μαρσέιγ, χτες κατά Λιούμπιστς και της Ντινάμο Ζάγκρεμπ.