World

Οι δύο ασίστ του Ζίβκοβιτς δεν έφταναν στη Σερβία που έμεινε στο 3-3 με το Καμερούν! (videos)

Σερβία και Καμερούν πήραν τους πρώτους βαθμούς (3-3) στον 7ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου και περιμένουν να δουν το αποτέλεσμα του αγώνα της Ελβετίας με την Βραιλίας για να μάθουν τι θα χρειάζεται να πετύχουν στην τελευταία αγωνιστική για να προκριθούν.

Οι δύο ομάδες ξέχασαν να παίξουν άμυνα και χάρισαν μια τρελή ματσάρα με έξι γκολ, την μπάλα πάνω-κάτω, αλλά χωρίς νικητή, με τους Σέρβους του διασωθέντα, Αντρίγια Ζίβκοβιτς (δύο ασίστ) του ΠΑΟΚ να «αυτοκτονούν» χάνοντας το προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε έξι λεπτά.

Το Καμερούν προηγήθηκε στο σκορ (1-0) με το γκολ του Καστελετό στο 29ο λεπτό του πρώτου μέρους, το οποίο προήλθε από την κεφαλιά-ασίστ του κεντρικού αμυντικού του Άρη, Νικολά Ενκουλού.

Το στοίχημα που έπρεπε να κερδίσουν οι Σέρβοι μετά το 1-0 που πέτυχε κόντρα στην ροή του αγώνα το Καμερούν ήταν η αντίδρασή τους. Αρχικά, το κέρδισαν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς!

Κατάφεραν και δίκαια βάση της απόδοσής τους μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς, με τα δύο γκολ από τους Πάβλοβιτς και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο πρώτο ημίχρονο μετατρέποντας το εις βάρος τους 1-0 σε 1-2.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για την εθνική ομάδα της Σερβίας στο ξεκίνημα του β’ μέρους όταν έφτασε με τον Μίτροβιτς στο 1-3, χάρη στη δεύτερη ασίστ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς!

Όμως, η συνέχεια ήταν ορισμός της αφέλειας από τους Σέρβους. Αν και μπροστά στο σκορ με δύο γκολ συνέχισαν να παίζουν ψηλά την άμυνα τους. Αποτέλεσμα να τους τιμωρήσει το Καμερούν που πέτυχε δύο γκολ-καρμπόν, στο όριο του οφσάιντ, φτάνοντας στην ισοφάριση μέσα σε τρία λεπτά. Αρχικά μείωσαν σε 3-2 με το γκολ του Αμπουμπακάρ στο 63ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα έκαναν με τον Τσούπο-Μοτίνγκ το 3-3.

Καμερούν (Ριγκομπέρ Σονγκ, 4-3-3): Επασί, Φαΐ, Καστελέτο, Ενκουλού, Τολό, Χόνγκλα (55′ Αμπουμπακάρ), Ανγκισά (81′ Ουμ Γκουέ), Κουντέ (67΄Οντουά), Εμπεμό (81′ Ενκουντού), Τσούπο-Μοτίνγκ, Τοκό-Εκαμπί (67′ Μπασογκόγκ)

Σερβία (Πρέντραγκ Στόικοβιτς, 3-4-3): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς (78′ Ράντονιτς), Πάβλοβιτς (56′ Στεφάν Μίτροβιτς), Ζίβκοβιτς, Μακσίμοβιτς, Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς, Μίτροβιτς, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (78′ Γκρούγιτς)