Ο Ζίβκοβιτς ζήλεψε την ασίστ του Ενκουλού και έδωσε δύο για τη Σερβία!

To… ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και η… μάχη Ζίβκοβιτς – Ενκουλού βγάζει νικητή, προς το παρόν, τον Σέρβο μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ, που έχει δώσει δύο ασίστ στο εν εξέλιξη ματς για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ανωτερότητα της Σερβίας στο πρώτο ήταν εμφανής, έστω κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Καστελετό στο 29ο λεπτό του πρώτου μέρους, το οποίο προήλθε από την κεφαλιά-ασίστ του Νικολά Ενκουλού.

Το στοίχημα που έπρεπε να κερδίσουν οι Σέρβοι μετά το 1-0 που πέτυχε κόντρα στην ροή του αγώνα το Καμερούν ήταν η αντίδρασή τους. Και το κέρδισαν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς!

Στα πρώτα λεπτά δεν έδειξαν ικανοί να επανέλθουν στην απόδοσή τους πριν απ’ αυτό, αλλά τελικά τα κατάφεραν και δίκαια βάση της απόδοσής τους μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς, με τα δύο γκολ από τους Πάβλοβιτς και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους η Σερβία έφτασε με τον Μίτροβιτς στο 3-1, χάρη στη δεύτερη ασίστ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς!

Το Καμερούν απάντησε με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και ισοφάρισε σε 3-3, με τον 26χρονο άσο του ΠΑΟΚ να γίνεται αλλαγή από τον Στόικοβιτς στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.